آخرین مطالبگیاهان دارویی

طب گیاهی دوباره محبوب میشود

طب گیاهی دوباره بر میگردد

طی یک قرن اخیر، گیاهان دارویی که قرن ها تنها درمان بیماری‌های مختلف انسان ها بودند ، جایگزینی به نام داروهای شیمیایی پیدا کرده اند و عطاری هایی که بوی خوش گیاهان دارویی آنها از چند متر آن‌طرف‌تر به مشام افراد سالم و بیمار می‌رسید ، جای خود را به داروخانه های متعددی داده‌اند که در قفس های شیک آنها داروهای شیمیایی با نظم خاصی در کنار هم قرار گرفته اند و در بسیاری از مواقع بوی این داروها که در فضای داروخانه‌ها پراکنده می شود ، نه تنها مشام بیماران را نوازش نمیدهد بلکه بر التهاب و نگرانی آنها می افزاید.

با این حال ، این تغییرات بر اساس نیازهای پزشکی و درمانی انسان ها و پیشرفت علم پزشکی صورت گرفته و هرگز نمی توان داروهای شیمیایی را جایگزین نامناسبی برای گیاهان دارویی دانست.

در روزگار قدیم در بازارهای سنتی ایران ، شغل عطاری از با اهمیت ترین شغل ها محسوب می‌شد و عطارها ، افراد با نفوذ و معتمدی بودند که حجره آنها همواره شلوغ‌ترین حجره بازار بود. عطارها، خود بر اساس تجربه و دانش برای درمان بیماران داروهای گیاهی را توصیه می کردند ، یا داروهایی که حکیم و طبیب برای بیماران تجویز کرده بود ، در اختیار آنها قرار می‌دادند.

در این میان عده ای از افراد هم بودند که برای کسب درآمد به کوهها و دشتها می‌رفتند و گیاهان دارویی را می‌چیدند و آنها را در کوله روی پشتم خود می‌گذاشتند و با مراجعه به درب منازل ، آنها را به ساکنان منزل ای که اغلب خانم های خانه دار بودن می‌فروختند.

آن روزها در اکثر خانه ها بقچه ای وجود داشت که در آن انواع و اقسام گیاهان دارویی همانند بومادران ، ختمی ، کلپوره و… که در درمان امراض مختلف کاربرد داشت ، یافت می‌شد. بقچه های دوایی هنوز در برخی از خانه ها در شهرها و روستاهای مختلف وجود دارد و سرمنشأ تولید داروهای شیمیایی کنونی را می توان در آنها یافت.

Image result for ‫طب گیاهی‬‎

عوارض کم داروهای گیاهی

امروزه نیز به رغم فراوانی داروهای شیمیایی ، استفاده از گیاهان دارویی در حال افزایش است و تولید و تجارت این گیاهان رقم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص داده است؛ در حالی که مصرف طولانی و در برخی موارد مصرف مقطعی این دارو های شیمیایی می تواند ، عوارض جانبی برجا بگذارد که بعضاً از خود بیماری نیز خطرناک تر هستند. شاید به همین دلیل گرایش عمومی به استفاده از داروهای گیاهی و به طور کلی فرآورده‌های آنها رو به افزایش است.

به گونه ای که بر اساس آمار بیش از ۶۰ درصد از مردم آلمان و بلژیک و ۷۴ درصد انگلیسی ها تمایل به استفاده از درمان‌های طبیعی و گیاهی دارد. ضمن این که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بالغ بر ۸۰ درصد مردم جهان ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه و نواحی فقیر و دورافتاده ، عمده‌ترین نیازهای درمانی خود را از گیاهان دارویی تامین می‌کنند.

به همین دلیل بسیاری از صاحبنظران از قرن کنونی به نام قرن بازگشت به استفاده از داروهای گیاهی نام می‌برند.

هم اکنون مواد مشتق از گیاهان ، نقش عمده ای در صنعت داروسازی دارند. چنین داروهایی برای درمان بیماری‌های قلبی ، فشار خون بالا ، انواع دردهای مزمن ، آسم و دیگر بیماری ها به کار می روند.

به عنوان مثال افترا گیاهی است که در طب سنتی چینی بیش از ۲۰۰۰ سال برای درمان بیماری‌های تنفسی مورد استفاده بوده است از طریق کد فعال این داروی گیاهی است ، سابقاً در تهیه داروهای برای تسکین آسم به کار میرفت.

اما متاسفانه باید گفت در کشور ما که منشاء بسیاری از گیاهان دارویی است به دلیل استفاده ناصحیح و نبود فرهنگ مصرف داروهای گیاهی هنوز ۹۷ درصد از مردم از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنند.

طبق آمار وزارت بهداشت ، حدود ۳ درصد مردم ایران از داروهای گیاهی و ۹۷ درصد از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنند.

طبق آمار حدود ۱۵۰ نوع داروی گیاهی و ۴۲۰۰ نوع  داروی شیمیایی در بازار ایران موجود است. آمار مصرف گیاهان دارویی در دنیا نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از ۶ میلیارد نفر جمعیت دنیا از داروهای گیاهی استفاده می کنند.

جایگاه داروهای گیاهی طی چند سال گذشته در کشور، دچار تحولات اساسی شده و تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی و تاسیس دانشکده طب سنتی ، نمادی از این تحول است.

Image result for ‫عوارض گیاهی‬‎

تحمل در طب سنتی

با رویکرد تدریجی جهان به استفاده مجدد از داروهای گیاهی و در کشوری که زادگاه طبیبان و پزشکان توانمندی همچون رازی ، ابوریحان بیرونی ، ابوعلی سینا و غیره است ، نباید دانش و مهارت استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی تحت الشعاع ظهور طب نوین قرار گیرد.

بر همین اساس جایگاه داروهای گیاهی طی چند سال گذشته در کشور دچار تحولات علمی و تخصصی نظام‌مندی شده است و تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی ، تاسیس دانشکده طب سنتی ، ایجاد درمانگاه و م