آخرین مطالبسلامتی

روابط زناشویی در دوران بارداری+احکام شرعی

برطرف کردن مشکلات روابط زناشویی در دوران بارداری

شوهران باید درک کنند که خانمشان قرار است فرزندی برای زندگی مشترک آن ها بیاورد و اینقدر زیاد از خانم شان درخواست رابطه زناشویی نکنند.

روند و شکل روابط زناشویی در دوران بارداری تغییر می کند اما زوج ها می توانند با آموزش گرفتن این دوران را به صورت دلپذیر و منحصر به فردی تجربه کنند. دکتر مرقاتی راجع به این که گاهی مشکلات به وجود آمده در دوران بارداری و یا بعد از تولد فرزند زوجین را از هم دور می کند و باعث ایجاد سردی در فضای زن و شوهر می شود و حتی ممکن است مرد از خانواده خود دور شود گفت: اگرچه وقایع طبیعی مانند حاملگی، زایمان و شیردهی به علت تحولات جسمی، هورمنی و غیره رفتارهای جنسی یک زن و به تبع آن همسرش تحت تآثیر قرار می گیرد؛ اما این پدیده های بیولوژیکی و فیزیولوژیک توجیهی برای دوری زن و شوهر از هم نمی تواند باشد.

تغییر در رفتارهای جنسی نباید عاملی برای اختلال در رابطه بین زن و شوهر باشد؛ برعکس این تغییرات باعث نزدیک شدن دو نفر بهمدیگر است. برخلاف باور نادرستی که در بین مردم هست، تحقیقات نشان داده اند که تعاملات جنسی در این دوران (بارداری، شیردهی…) تجارب جدیدی برای زوج را پیش می آورد که شاید به نوع خود ویژه و خاص باشد. مشخصا هورمونهایی که در دوران بارداری، پست پارتوم و شیردهی در بدن زن افزایش می یابد بر پاسخ دهی جنسی بویژه میل و اشتهای چنسی تآثیر دارد؛ اما باید تآکید کنم که نزدیک شدن زوج به همدیگر و تقویت صمیمیت بین آنها اثر مهاری بر عملکرد هورمون های مذکور دارد.

اثر معکوس هورمونها بر میل و فعالیت جنسی در مقابل اثر مثبت چشمگیر تعاملات خوب و خوشایند جنسی بین زن و شوهر در این دوران بسیار ناچیز است.

وی افزود: زوجین برای آشنایی با تغییرات در الگوی جنسی در دوران فرزندآوری باید آموزش ببینند، و مهارتهایی را کسب کنند که چگونه با این شرایط مواجه شوند. برخی بر این باور نادرستند که دوران بارداری، هفته های بعد زایمان و حتی در شیردهی زن غیر فعال می شود و هر گونه رابطه جنسی بین زن و شوهر محدود و بعضا قطع می شود و درصدد تقویت این باور غلط هستند که در طول این مدت مرد چگونه باید به نیازهای جنسی خود پاسخ دهد؟! البته چنین باورهای غلط ریشه در این طرز تفکر دارد که اولا: “زن ابزار جنسی است که مردان از آنها برای رفع نیاز جنسی تناسلی استفاده میکنند”!

دوما: “مردان به نیاز جنسی -که به خودی خود فعال است- بهر شکلی باید پاسخ دهند واگراین اتفاق نیافتد آنها به بیماری های مختلف گرفتار خواهند شد؛ لذا باید همواره به فکر برطرف کردن این نیاز باشند”! فراموش نکنیم که رفتارهای جنسی انسان سالم از جمله رفتارهای اجتماعی اوست. این انسان در شرایط مناسب، سالم، مطلوب و مقبول تمایل به روابط جنسی پیدا می کند و کاملا بر خواستگاه جنسی خود آگاه و قدرت مدیریت آن را دارد و این به هر دو مرد و زن اطلاق دارد.

وی با تاکید بر اینکه ناآگاهی یک زوج در برخورد با روابط زناشویی دوران بارداری توجیه کننده ازدواج موقت و یا خیانت به طرف مقابل نیست افزود: مرد و زنی که در شرایط مختلف به همسر خود خیانت می کند بعد از ارزیابی های دقیق مشخص می شود فرد سالمی نیست و در هر شرایط دیگری هم احتمالا مرتکب خطا و خلاف در روابط زناشویی می شود.

در بین برخی از مردان شاهدیم که به هر بهانه ایی دنبال خلاف جنسی هستند و متاسفانه در جامعه ما حاملگی، شیردهی، یائسگی، بیماریهای زنان، سرطان ها و غیره همه بهانه ایی شده است که آن تعداد مردانی که به همسرانشان خیانت می کنند رفتار غیر اجتماعی خود را توجیه کنند.

زن و شوهر نمی توانند به این بهانه ها به هم خیانت کنند و اگر این اتفاق رخ دهد به احتمال قوی، این ها از ابتدا از هم دور بوده اند، و جدایی عاطفی و احیانا خطای زناشویی نمی بایست دور از ذهن باشد.

بنده کاملا این نظریه علمی را می پذیرم که “رفتار جنسی کاملا یک رفتار اجتماعی است”. ما می آموزیم چگونه به همدیگر احترام بگذاریم، رجحان جنسی همدیگر را بشناسیم، و به علایق جنسی هم توجه کنیم. همان طور که همیشه تاکید می کنم مسایل جنسی تنها در حوزه عملکرد تناسلی متمرکز نیست.رفتارهای جنسی ددر یک گستره معنا پیدا میکند.این رفتار شناس جنسی افزود: یک زن حامله می تواند رفتارهای جنسی متعددی را با شوهرخود تجربه کند که بسیار هم لذت بخش و منحصربه فرد است.

احتمالا زن در دوران بارداری رفتار جنسی عینا دوران قبل از بارداری را نخواهد داشت ولی این بدین معنا نیست که ظرفیت جنسی از بین رفته است و زن قادر به برقراری هیچگونه تعامل جنسی با همسرش نیست. در هر مرحله از بارداری یعنی سه ماهه اول،دوم و سوم مهارتهای جنسی خاص هر مرحله باعث می شود که زن و شوهر از قابلیت و ظرفیت جنسی خود به خوبی استفاده کنند و ماه های لذت بخشی را در کنار همدیگر تجربه کنند. تماس های مستمر، صحبت کردن، تماس های چشمی بطور روزانه، معاشقه و نوازش، در آغوش کشیدن همسر، ماساژهای نرم و خوشایند…همه نوعی رفتار جنسی تلقی می شود که برای هر دو زن و شوهر لذت بخش هست و خود باعث ارتقاء رضایت آنها می شود.

تجربیات خوشایند آنها در این دوران تبدیل می شود به خاطرات صمیمانه و عاشقانه شیرینی که یادآوری آنها حتی در سالهای بعد از فرزند آوری میتواند اثر تحریکی مثبت بر زن و شوهر داشته باشد و عملکرد جنسی آنها را بهتر از پیش کند.وی در ادامه تصریح کرد: ما برای تغییر نگاه فرهنگی غلط موجود در جامعه که رابطه جنسی را رابطه تناسلی می دانند به طور عمومی نیازمند آموزش فراگیر مسایل جنسی هستیم اما امروز جزیره ای عمل می کنیم که مسلما اثربخش نخواهد بود.

به نظر من آموزش جنسی فراگیر نیاز امروز جامعه ماست و باید بدانیم نسخه های کلیشه ایی برای اطاق خواب مردم پیچیدن مخصوصا توسط افرادی که تخصص ندارند، نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه مداخله غیرضروری و آسیب زننده به روابط زوجین است. به عبارتی آموزش جنسی به اقشار مختلف در مراحل گوناگون زندگی باید تخصصی و با پشتوانه و حمایت مسئولین کشوری صورت بگیرد؛ نه اینکه این حوزه حساس به دست افرادی سپرده شود که زندگی جنسی مردم را محل آزمون و خطای خود کنند!

مرقاتی خویی تاکید کرد: ما می گوییم زمان آموزش عمومی فرا رسیده است و باید این آموزش هر چه زودتر آغاز شود تا ما بتوانیم افراد را توانمند کنیم تا بتوانند مشکلات جنسی شان و عوامل تآثیر گذار را بخوبی بشناسند، برای مشاوره و غربالگری مراجعه و از خدمات تخصصی در این حوزه استفاده کنند.

رابطه زناشویی در دوران بارداری ؛ آیا رابطه جنسی در هنگام بارداری، امن است؟
روابط زناشویی از سه ماهه ی اول تا ماه نهم بارداری باید با اصول خاص دنبال شود .معمولا زوجین طی بارداری تغییراتی را در روابط بین فردی خود تجربه می کنند که یکی از آنها مربوط به روابط زناشویی است. اکثر زنان که دارای حاملگی طبیعی هستند، ممکن است تا زمانی که کیسه آبشان پاره شود و یا به اتاق عمل بروند، به رابطه جنسی ادامه دهند ، بعضی شرایط وجود دارد که ممکن است لازم باشد فعالیت خود را تغییر دهید، یا از رابطه به طور کامل یا از بخشی یا تمام دوران بارداری خود اجتناب کنید.رابطه زناشویی در دوران بارداری

ماما یا پزشک شما باید به شما بگوید که هر گونه عوارضی اگر دارید یا خواهید داشت که در چه حد از رابطه اجتناب کنید و اگر مطمئن نیستید، از پزشک خود بپرسید ؛ در این بخش از مطالب مهم بخش بارداری نمناک به بررسی کامل آنچه باید در مورد رابطه زناشویی در دوران بارداری بدانید پرداخته شده است.

روابط زناشویی در دوران بارداری ,مجاز یا ممنوع

روابط زناشویی زوجین در بارداری تحت تاثیر عواملی مانند :شیوه رابطه زناشویی زوجین قبل از بارداری و مفهوم روابط زناشویی در نظر زوجین، وضعیت سلامت جسمی و روانی و عوارض دوران بارداری، باورها و ویژگی های فرهنگی زوجین، نحوه برخورد آنها با تغییرات فیزیکی زنان طی بارداری و در ضمن ترس از صدمه به جنین در زمان نزدیکی قرار می گیرد.

محدویت زوجین در بارداری عبارت اند از :

داشتن سابقه سقط یا زایمان زودرس
خون ریزی یا پارگی کیسه آب جنین و یا داشتن سابقه انقباضات خودبه خودی رحمی
تعداد زایمان متعدد ونارسایی دهانه رحم
چهار تا شش هفته اواخر بارداری
داشتن سابقه فشار خون بارداری

آیا رابطه زناشویی در دوران بارداری به کودک آسیب می رساند

نه، وقتی یک زن باردار و شریک زندگی اش عشقبازی می کند، کودک آسیب نمی بیند.کیسه آمنیوتیک و ماهیچه های قوی رحم، کودک را محافظت می کنند و پلاکت مایع ضخیم که مهر و موم دارد، به گردن رحم کمک می کند ،تا از عفونت محافظت کند.در طی مقاربت، آلت تناسلی فراتر از مهبل (واژن) نمی رود، بنابراین به کودک نمی رسد.

آیا ممکن است رابطه جنسی در بارداری دردناک شود

نه، اگر بارداری معمولی و کم خطر دارید تحریک و رابطه ی جنسی یا ارگاسم نمیتواند باعث درد یا سقط جنین شود. در حالی که ارگاسم ممکن است باعث انقباض خفیف رحم شود (همانطور که تحریک پذیری نوک سینه و پروستاگلاندین ها در مخاط کم میشوند)، انقباضات به طور کلی موقت و بی ضرر هستند.

آیا رابطه جنسی در حال حاضر که من باردار هستم ،باید متفاوت باشد ؟آیا رابطه جنسی در طول حاملگی حرکت سالمی است؟

بسیاری از زنان گزارش میدهند که رابطه زناشویی در دوران بارداری متفاوت است برای بعضی از آنها لذت بخش تر است، حداقل در موارد خاص و بعضی دیگر ممکن است به دلیل بخشی یا همه استرس های بارداری خود یا همسرشان، آن را کمتر لذتبخش بدانند. افزایش جریان خون به ناحیه لگن ممکن است سبب بروز میل جنسی شود.حساسیت بالایی که ممکن است در طول رابطه جنسی به لذت شما افزوده شود ممکن است تخلیه واژن با رطوبت بیشتری داشته باشید که می تواند یک پوئن مثبت باشد از سوی دیگر، ممکن است احساس نکنید که چگونه این تغییرات رخ می دهد و ممکن است لمس دهانه واژن شما گاهی ،شما را ناراحت کند و همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است در هنگام رابطه جنسی یا بلافاصله پس از مقاربت یا ارگاسم، برخی گرفتگیهای شکمی خفیف یا انقباضات داخلی را در خود احساس کنید.

مقاربت جنسی در دوران بارداری

سینه های شما ممکن است ، به ویژه در سه ماهه اول، حساس، سفت و نسبت به لمس و فشار تحریک پذیر باشد ؛ امکان کاهش میل جنسی هست، اما سینه های شما ممکن است بیشتر حساس باشند. بعضی از زنان این حساسیت را بیشتر دوست خواهند داشت، در حالی که دیگران نمی توانند تحمل کنند (و حتی ممکن است ترجیح دهند که سینه هایشان را لمس نکنند).

رابطه جنسی در هنگام بارداری:حالتی که می توانید امتحان کنید

هنگامی که بارداری طبیعی باشد و مانعی برای نزدیکی زوجین وجود نداشته باشد روابط جنسی در طول ماه های حاملگی بلامانع است اما در سه ماهه سوم باید پوزیشن هایی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم زن باردار صدمه وارد نکند.

بارداری ممکن است در بعضی از خانم ها با کاهش میل جنسی همراه شود که این مساله می تواند به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت مربوط باشد اما در برخی از خانم ها میل جنسی در سه ماهه اول افزایش می یابد.

نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری منجر به آرامش فکری و روانی آنها می شود وهمچنین باعث می شود خانم باردارپس از زایمان زودتر به زندگی زناشویی خود بازگردد. حدود(۴ تا ۶) هفته بعد از تولد فرزند ، مادران می توانند خود را برای رابطه جنسی آماده کنند.

چگونگی روابط زناشویی در دوران بارداری

در اوایل رشد بچه زوجین ممکن است به علت نداشتن حریم خصوصی نتوانند احساسات جنسی خود را بروز دهند بنابر این توصیه می کنیم به حفظ حریم خصوصی در هر مرحله از زندگی بپردازید تا زندگی جنسی با نشاطی را در کنار هم طی کنید.

اگر از چیزی احساس ناراحتی دارید بگذارید شریک زندگی شما بداند، حتی اگر کاری است که شما با هم انجام میدهید. اگر متوجه شدید که احساس شما در حال قلیان است ،اما از رابطه جنسی لذت نمی برید، دیگر فعالیت های وابسته به عشق شهوانی مانند آماده سازی متقابل، رابطه جنسی دهانی یا تحریک خود را داشته باشید. تجربیات شما به عنوان یک زن و شوهر برای ایجاد رابطه جنسی راحت و لذت بخش به هر دو شما کمک خواهد کرد. همچنین به یاد داشته باشید که ارتباط نزدیک روحی با رابطه زناشویی بهتر، رابطه ی تنگاتنگ دارد. اگر در حین رابطه احساس سوزش نکنید یا پزشک شما به شما چیز خاصی توصیه نکرده است، هنوز هم می توانید یکدیگر را در آغوش بگیرید و لذت ببرید، ببوسید و نوازش کنید ، البته بعد از از زمان باردار شدن، رابطه جنسی خود را کم کرده ام.

مشکلاتی در رابطه زناشویی در دوران بارداری دارم ؛ آیا این طبیعی است؟

طیف وسیعی از تجارب فردی در مورد میل جنسی در دوران بارداری وجود دارد برخی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند، این در حالی ست که عده ای دیگر متوجه می شوند که کمتر علاقه مند به رابطه جنسی در طول دوران بارداری هستند. بسیاری از زنان متوجه می شوند که میل جنسی آنها تغییر می کند، شاید بسته به اینکه چه نوع احساسات جسمی و احساسی ای دارند به خصوص در سه ماهه اول، ممکن است احساس خستگی، خجالت زد گی، تغییرات خلق و خو یا تهوع کنید.

این تغییرات غیرمعمول نیست چرا که تغییرات جسمی داشته اید اما قلب خود را در نظر بگیرید- ممکن است متوجه شوید که میل جنسی شما در سه ماهه دوم بعد از تهوع صبحگاهی و خستگی کاهش می یابد با این حال، تمایل و افزایش دوباره میل به رابطه زناشویی در سه ماهه سوم، به خصوص در ماه سوم و دوم، نیز غیرمعمول نیست.

بهترین پوزیشن برای دوران بارداری

در این نقطه، شما ممکن است ناحیه تناسلی بیش از حد متورم، دردمند، یا خسته از عشق بازی باشد و به راحتی ممکن است در مورد اینکه چگونه بدن شما تغییر کرده یا با رویکرد زایمان و تولد مواجه شده است، خودتان متوجه این تغییرات موقت شده باشید.

اجازه دهید شریک زندگی تان بداند که چه احساسی داریدو اطمینان می دهید هنوز دوستش دارید ، این که خطوط ارتباطی را باز نگه داریم و از یکدیگر حمایت کنیم تا بتوانیم با همکاری و همدلی این تغییرات را به بهترین نحو پشت سر بگذاریم.

آیا حاملگی من بر روی میل جنسی شریک زندگی من تاثیر می گذارد؟

اکثر شرکای عاشق، همسر باردار خود را جذاب تر می دانند یا حتی بیشتر از این، هرچند که همه حتی ممکن است رابطه زناشویی نداشته باشند اما به دلایل مختلف، میزان میل شما به همسرتان ممکن است بخشی از طبیعت زمان حاملگی شما باشد. به عنوان مثال، شریک زندگی شما ممکن است درباره مسئولیت والد بودن شما نگران باشد و اضطراب ممکن است بر میل جنسی تاثیر بگذارد. احتمالا شایعترین دلیل که مردان در رابطه با رابطه جنسی در حین بارداری بیشتر در معرض استرس قرار می گیرند، ترس از این است که مقاربت به نوزاد آسیب می رساند.

اگر شریک زندگیتان درمورد ایمنی رابطه جنسی در حین بارداری نیاز به اطمینان داشته باشد، او را با نکات درست قبل زایمان آشنا و با خود همراه کنید ، مهمتر از همه، در مورد ترس و اضطراب و همچنین نیازها و خواسته هایتان با یکدیگر صحبت کنید. ارتباطات صمیمانه ی درونی شما می تواند تنش زیادی را از بین ببرد و به شما اجازه می دهد که آرامش داشته باشید، از یکدیگر لذت ببرید و راه هایی برای صمیمی تر بودن پیدا کنید، به خصوص اگر شما مقاربت دارید.

چگونه می توانم خودم را از عفونت های جنسی منتقل شونده در بارداری محافظت کنم؟
اگر شما در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقل شونده از راه تماس جنسی هستید (STIs) – یعنی اگر شما در یک رابطه متقابل یکپارچه با یک شریک بدون عفونت نیستید – باید از رابطه جنسی اجتناب کنید و یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید ؛ اگر لاتکس برای شما مناسب نیست، از کاندوم های زنانه استفاده کنید.

در هنگام بارداری بهترین حالت برای رابطه زناشویی چیست؟

شما ممکن است مجبور به سعی و خطا برای پیدا کردن موقعیت هایی که برای شما راحت تر است، شوید ؛ پیدا کردن یک موقعیت راحت برای مقاربت، بیشتر به عنوان یک چالش همزمان با رشد شکم شما تشدید می شود. به عنوان مثال، موقعیت متداولِ (قرار گرفتن مرد روی همسر) به طور فزاینده ای دشوار است زیرا بارداری شما به مرور پیشرفت می کند و این کار تقریبا عملاً غیرممکن می شود.

(اگر بعد از سه ماهه اول از این حالت استفاده می کنید، یک بالش زیر کمر خود بگذارید، شما از پشت خم شده و پشت شما صاف قرار نمیگیرد و مطمئن شوید که شریک زندگی شما وزن خود را کنترل می کند که برروی شما نیفتد، بنابراین سنگینی وزن وی بر روی شکم شما نیست.) اگر احساس می کنید نیاز به خلاقیت دارید، اسلایدهایی از حالتهای جنسی در حین بارداری را نگاه کنید ، شما می توانید تصاویر و راهنمایی های مفیدی برای راحت بودن در حالت های مختلف و در مراحل مختلف بارداری پیدا کنید.

روابط زناشویی و جنسی در سه ماهه اول بارداری

با شروع تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته ۶ بارداری ، روابط جنسی نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اغلب زنان در دوران بارداری حس بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور است همچنین در سه ماهه اول بارداری بروز حساسیت سینه ها در زنان شایع است وهنگام بر انگیختگی جنسی ، تحریک سینه ها می تواند دردناک باشد ،بنابراین باید محدود و متوقف شود.

چه اقداماتی باید انجام دهیم تا در دوران بارداری روابط جنسی بهتری داشته باشیم

در دوران بارداری خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود که منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانم ها می شود. به همسرتان اجازه دهید احساسات شما را در مورد آمیزش و لمس سینه ها درک کند. به او بگویید که هنوز دوستش دارید.
در طی سه ماهه اول بارداری بسیاری از خانم ها از دل درد و کرامپها وکمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند که ماساژ کمر در این صورت بسیار مفید خواهد بود ،از همسرتان بخواهید محبتش را با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن به شما ابراز کند .
اگر تهوع و استفراغ شدید دارید رابطه عاشقانه تان را با فرستادن پیام کوتاه و ایمیل با همسرتان حفظ کنید.
یکی از عواملی است که زوج ها از انجام روابط جنسی چشم پوشی می کنند ، ترس از سقط است اما پس از هفته ۲۰ بارداری دیگر نگران سقط جنین نباشید و در سه ماهه دوم با خیال راحت به آمیزش بپردازید.

روابط زناشویی و جنسی در سه ماهه دوم بارداری

در دوران بارداری بافتهای داخل و اطراف واژن به علت افزایش عروق خونی و خونرسانی دچار احتقان می شوند .در این دوره از حاملگی بافت ها متورم و قرمز مایل به ارغوانی می شوند بنابراین زنان باردار در حالت برانگیختگی فیزیولوژیک به سر می برند. برانگیختگی فیزیولوژیک منجر به لغزنده شدن واژن می شود. بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم در این دوران از بارداری نیازمند وقت بیشتر بوده و به صورت کامل انجام نمی شود. این حالت همراه پرخونی لگن باعث بروز کرامپها و کمردرد می شود .
یکی از عوارض شایع این دوره ،دیس پارونی (درد در حین آمیزش عمیق) است که ناشی از عفونت مجاری ادراری؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم است.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

بدن زن باردار در طی سه ماهه دوم بارداری ویژگی های حاملگی را بیشتر نشان می دهد و شکم نیز بزرگ تر می شود. بنابراین قرار گرفتن درپوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار می گیرد می تواند باعث بروز ناراحتی در زنان شود زیرا فشارزیادی بر سینه ها و شکم در این حالت به وجود می آید .بنابراین باید از روش هایی که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد بیاورد استفاده کرد ، قرار گرفتن در وضعیت پهلوبهترین حالت برای این دوره از بارداری است .
حرکت جنین موجب کاهش میل جنسی دربعضی از خانم ها می شود. احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی موجب می شود که بسیاری از خانم ها احساس گناه کرده و تصور کنند جنین آنها را می بیند در حالی که این نگرانی کاملاً بی مورد است .
بسیاری از خانم ها در این دوران فعالیت جنسی خود را افزایش می دهند زیرا در این دوره از بارداری میل جنسی زنان افزایش و ترس از سقط جنین کاهش می یابد.

روابط زناشویی و جنسی در سه ماهه سوم بارداری

اغلب زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری از مشکلات گوارشی رنج می برند که در هنگام روابط زناشویی این مشکلات شدید تر می شود،در این صورت با نزدیکی از پهلو این مشکلات برطرف می شود.
وجود هموروئید در دوران بارداری برعلایق و روابط جنسی تاثیر منفی می گذارد بنابراین در این دوران توصیه های لازم برای کاهش یبوست را باید جدی گرفت.
هنگام نزدیکی در دوران بارداری رحم ممکن است دچار انقباض های مداوم و طولانی مدت گردد که این حالت برای بعضی از زنان لذت بخش بوده و برای بعضی دیگر موجب ترس و وحشت می شود زیرا مادران در این حالت نگران نرسیدن اکسیژن به جنین و صدمه دیدن جنین هستند در حالی که این نگرانی بیهوده است .
چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

هنگامی که در رحم احساس فشار و انقباض کردید به پهلو چپ دراز بکشید ، شاید قرار گیری در این حالت باعث کندشدن ضربان قلب جنین شود، اما این حالت خطر آفرین بودن نیست .
فاز بازگشت پس از ارگاسم در دوران بارداری ناقص بوده و احساس برانگیختگی در زن، ادامه می یابد. بنابراین پس از آمیزش معاشقه را طولانی تر کنید.
بسیاری از زنان در دوران بارداری از عدم ارضای جنسی یا ارگاسم شکایت دارند اما این حالت طبیعی است. در صورت تمایل، مدت معاشقه پیش از آمیزش را طولانی کنید .
در سه ماهه سوم بارداری به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم ، مادران باردار احساس خستگی دارند. اگر احساس خستگی کردید ، وضعیتتان را تغییر داده و یا به پهلوی چپ بخوابید. ماساژدادن کمرتوسط همسرتان علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند ارتباط شما را با همسرتان حفظ کند. یکی دیگر از کارهایی که باعث ارتباط بیشتر زوجین در این دوران می شود حرف زدن همسر با جنین است.
برخی از زنان با افزایش سن حاملگی و بزرگ شدن شکم احساس منفی نسبت به خودشان دارند اما برخی دیگر احساس خوشایندی ازتغییرات بارداری خود دارند ، برخی مردان نیز تغییرات بارداری همسرشان برایشان جذاب است.

در صورت بروز چه نوع علائمی باید با پزشک یا ماما تماس بگیرم؟

در طول رابطه و یا فقط بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم دقایقی اگر احساس ناراحتی کنید، طبیعی است اما اگر بعد از چند دقیقه احساس درد از بین نرفت، یا اگر بعد از مقاربت دچار درد یا خونریزی شده اید، با مراقب خود تماس بگیرید. هر زمان که سؤال یا نگرانی درباره مسائل جنسی دارید، دریغ نکنید و با پزشک یا ماما صحبت کنید، به ویژه اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز دارید که در مورد ایمنی کودک نگرانی داشته باشید یا خیر. اگر به شما گفته می شود که از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، دقیق اطمینان حاصل کنید که آیا شما باید از دخول یا ارگاسم یا هر دو ، اجتناب کنید یا خیر.

دانشمندان ،۴ الگو برای بروز علایق جنسی در زمان بارداری پیشنهاد کرده اند:

۱٫ افزایش یکنواخت در علایق جنسی در طی بارداری

۲٫ کاهش میل جنسی در سه ماهه اول، افزایش نسبی در سه ماهه دوم و کاهش برانگیختگی جنسی در سه ماهه سوم.

۳٫ کاهش یکنواخت علایق جنسی در طی بارداری

۴٫ فقدان تغییر در انگیزش جنسی در طی بارداری

بارداری زمان افزایش هشیاری جنسی و حساسیت در بعضی از زنان است و در بعضی از موارد این حساسیت تغییری نکرده یا حتی کاهش می یابد. بعضی از پژوهشها تغییراتی را در میل جنسی همسران گزارش کرده اند.

برخی از مردان نسبت به زنان باردار در دل خود،احساس احترام می کنند و نمی توانند رابطه جنسی با همسرشان برقرار کنند اگر همسرتان دچار اختلالاتی در میل جنسی شده است به یک روانپزشک ماهر مراجعه کنید .گاهی همسران از پذیرش نقش پدری در اینده نزدیک نگرانند، بویژه وقتی بارداری ناخواسته بوده است. در این موارد یک مشاوره خانوادگی می تواند مفید باشد.

در بسیاری از فرهنگها، ممنوعیتی برای فعالیت جنسی در دوران بارداری وجود ندارد. بسیاری از آمریکاییهای مکزیکی تبار، فعالیتهای جنسی را برای لغزنده نگه داشتن واژن در طی بارداری لازم می دانند. از سوی دیگر برخی فعالیت جنسی را در تمام طول بارداری منع کرده و آن را برای مادر و جنین خطر ناک می دانند. در برخی فرقه ها مانند هندوییسم، نیز افراد از فعالیت جنسی در طی بارداری منع شده اند اما در شرع مقدس اسلام فعالیت جنسی در دوران بارداری مجاز بوده و لذت بردن از این امر از حقوق هر زوجی محسوب می شود.

آیا نزدیکی در هفته آخر باعث می شود درد زایمان شروع شود؟

شاید اگر پزشک به شما نزدیکی را توصیه کند زیرا هیچ کار دیگری نمی تواند به شما توصیه کند. اگر بدن شما و جنین و دهانه رحم آماده زایمان باشد، نزدیکی باعث می شود سرعت آن افزایش یابد. اما اگر هنوز دهانه رحم آماده زایمان نشده باشد، باید صبر کنید تا زمان آن فرا برسد و اگر در هفته چهل و دوم بارداری هیچ نشانی از درد زایمان مشاهده نکردید پزشک باید درد زایمان را در شما تحریک کند.
به یاد داشته باشید که هنگامی که جنین آماده زایمان است، چهار تا شش هفته پیش از توصیه پزشک برای نزدیکی جنسی می باشد. بنابراین سعی کنید زمان بیشتری با همسر خود باشید. زیرا نزدیکی در انتهای بارداری فرصتی است که دیگر به دست نخواهید آورد و اگر این نزدیکی باعث تولد فرزند شما نشود باعث می شود زمانی مناسب با همسر خود بگذرانید.

آیا نزدیکی در هفته آخر بارداری خطرناک نیست؟

در صورت ایجاد مشکل و خطرناک بودن پزشک به شما اجازه نمی دهد نزدیکی کنید. نباید نگران باشید به جنین آسیبی برسد. در واقع آلت جنسی همسر شما به سر جنین نمی رسد (حتی اگر جنین در لگن قرار داشته باشد) و ارگاسم در این مرحله خطرناک نمی باشد. در واقع انقباض رحم و آزاد شدن اکسی توسین همراه با ارگاسم باعث می شود رحم برای زایمان آماده شود.

آیا نزدیکی در هفته آخر بارداری جالب است؟

در واقع بستگی به تعریف شما از جالب دارد. در واقع نزدیکی در آن حالت جالب است. در این زمان شکم شما سر راه است و سینه های شما بسیار حساس هستند و شما بزرگ تر از قبل هستید و در واقع خیلی جذاب نیستید. سعی کنید حالتی را انتخاب کنید که بتوان راحت تر نزدیکی داشت. سعی کنید زمان بیشتری با همسر خود بگذرانید و موقعیت و حالت مناسب را پیدا کنید.

آیا نزدیکی در هفته آخر بارداری متفاوت است؟

بله، اگر دهانه رحم برای زایمان آماده شده باشد، همسر شما در هنگام نزدیکی دهانه رحم را حس می کند و ممکن است لکه بینی خفیفی نیز مشاهده کنید زیرا دهانه رحم حساس و نرم شده است. خوب بودن نزدیکی در سه ماهه دوم بارداری بخاطر بی حس بودن شما است. در نهایت ترشحات واژن افزایش می یابد بنابراین بهتر است پیش از آن با همسر خود در این باره صحبت کنید.

حالت‌های نزدیکی در بارداری

اغلب پوزیشن‌های جنسی تا زمانی که شما احساس راحتی می‌کنید، مناسب هستند. سعی کنید با پیشرفت بارداری، بهترین وضعیت را برای خود پیدا کنید. به عنوان مثال، به جای به پشت دراز کشیدن شاید بهتر باشد که به پهلو و کنار همسرتان قرار بگیرید یا در موقعیت بالا یا جلوی همسرتان باشید.
زن بالا باشد این پوزیشن در دوران بارداری بسیار مفید است. همسر خود را در میان دو پای خود به نحوی که به پشت خوابیده باشد قرار دهید. در این صورت فشاری بر روی شکم شما نخواهد بود و شما می‌توانید عمق دخول را کنترل کنید.
آمیزش از پشت، به شیوه‌ی سگی (doggy style) روی زانوها و آرنج‌های خود قرار بگیرید و همسرتان زانو بزند و دخول به واژن را از پشت انجام دهد. استفاده از بالش، پشتیبان شکم شما خواهد بود.
کنار هم و دخول از پشت به واژن (قاشقی) : پشت به همسرتان دراز بکشید. در این حالت دخول از طریق واژن از پشت انجام می‌شود. چنانچه بارداری شما پیشرفت می‌کند در اختیار داشتن چند بالش برای حمایت بیشتر از حالت قرارگیری شما مفید است. دخول در این روش عمق کمتری خواهد داشت و بهتر خواهد بود، زیرا در ماه‌های آخر فشارهای عمیق ناراحت‌ کننده خواهد بود.
حالت ایستاده (زن رو به دیوار) و نزدیکی بدون دخول در این موارد رابطه‌ی جنسی به همراه مقاربت توصیه نمی‌شود و باید موضوع با پزشک در میان گذاشته شود.
آمیزش دهانی و مقعدی : آمیزش دهانی در دوران بارداری ایمن است. دقت کنید که همسرتان هنگام نزدیکی دهانی، هوا را به داخل واژن شما وارد نکند. گاهی به ندرت این امر باعث انسداد رگ‌های خونی (آمبولیسم هوا) می‌شود که زندگی شما و نوزادتان را به خطر می‌اندازد. نزدیکی مقعدی در صورتی که هموروئید (بواسیر) مرتبط با بارداری داشته باشید ناراحت‌کننده خواهد بود. نگرانی مهم‌تر در رابطه با انتقال باکتری‌های عفونت‌زا از مقعد به واژن است، در صورتی که نزدیکی واژینال بلافاصله بعد از نزدیکی مقعدی رخ دهد.
استفاده از کاندوم : در معرض بیماری‌های مقاربتی قرار گرفتن هنگام بارداری خطر عفونت‌هایی که بارداری شما و سلامت کودکتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد را افزایش می‌دهد. در صورتی که همسرتان مبتلا به عفونت مقاربتی است، از نزدیکی واژینال، دهانی و مقعدی بپرهیزید. در صورتی که در روابط تک‌همسری قرار ندارید یا با یک فرد جدید در دوران بارداری رابطه دارید از کاندوم استفاده کنید.

و در آخر احساساتتان را در مورد فعالیت جنسی با همسرتان مطرح کنید، برای این کار باید جایی به غیر از اتاق خواب انتخاب کنید مثلا در طی یک پیاده روی و یا وقتی برای شام با هم به یک رستوران رفته اید و یا در هر زمانی که می توانید خلوتی برای خودتان فراهم کنید. از اشارات و واژه های مخصوص به خودتان که فقط همسرتان می داند ،برای طرح مباحثی که به مسائل جنسی اشاره دارند استفاده کنید و از این کار لذت ببرید

به خاطر داشته باشید فعالیت جنسی تنها به مفهوم دخول به واژن نیست، بوسیدن، نوازش کردن و در آغوش گرفتن ، همه می توانند فعالیتهای جنسی خوشایندی باشند که جایگزین روابط همراه با دخول می شوند. همیشه کیفیت مهمتر از کمیت است
به خاطر داشته باشید پس از تولد نوزاد، روابط شما و همسرتان شکل جدیدی خواهد یافت بنابراین از هم اکنون برای فعالیت جنسی پس از زایمان و روشهای پیشگیری از بارداری، باید برنامه ریزی کنید.

پاسخ به سوالات شرعی در مورد نزدیکی در دوران بارداری از نظر مراجع تقلید

آميزش هنگام بارداري
آيا در دوران آبستني و بارداري، نزديكي با زن جايز است؟

همه مراجع:

آري؛ مگر آنكه براي زن يا بچه، ضرر و خطر داشته باشد.

فاضل، جامع‏المسائل، ج ۱، س ۱۶۵۸ و دفتر: همه مراجع.
منبع: پرسمان، احكام زن و شوهر.

«استفتاء اختصاصی سایت بیگموون از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی »

سوال: آیا نزدیکی در زمان حاملگی زن مکروه هست، آیا آداب خاصی در روایات مطرح شده است؟

پاسخ:

پاسخ: در صورتي که براي زن و بچه اش ضرري نداشته باشد، مانعي ندارد. براي اطمينان از نداشتن ضرر، به پزشک متخصص مراجعه نماييد.

منبع : استفتاء بیگموون از دفتر آیت الله مکارم شیرازی.

منابع:نمناک,ابران ناز,خاتون آنلاین,هدانا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن