آخرین مطالبپزشکی

رایج ترین نوع سرطان در خانم ها

رایجترین نوع سرطان در خانم ها

می پردازیم به انواع سرطان در زنان.سرطان یکی از وحشتناک ترین واژه هایی است که به گوش مان می رسد. وجود ژن معیوب و بسیاری عوامل دیگر موجب درگیر شدن افراد با انواع سرطان می شود. حدود دو سوم از سرطان هایی که منجر به مرگ شده اند قابل پیشگیری بوده اند.

از همین رو پنج سرطان شایع در بین زنان سراسر جهان را معرفی می کنیم و راه های پیشگیری از ابتلا به آن ها را نشان می دهیم.تقریبا تعداد زنان و مردان مبتلا به سرطان روده ی بزرگ در جهان یکسان است. خبر خوب اینکه این بیماری تقریبا به طور کامل قابل پیشگیری می باشد.به طور منظم وضعیت خود را چک کنید.

طبق آمارهای موجود در کتب پزشکی که بر اساس مراجعات بانوان به درمانگاهها تنظیم شده است سرطان پستان، شایعترین سرطان در بین خانمها می باشد. این بیماری نه تنها شایعترین سرطان در زنان است بلکه شایعترین علت مرگ و میر در زنان سنین بین ۳۵ تا ۵۵ ساله را نیز تشکیل می دهد. سرطان سینه یکی از معدود سرطانهایی است که از زمانهای بسیار دور آن را می شناختند. تاریخ مصر قدیم مؤید این مطلب است و جالب است بدانیم که در زمان رومیان قدیم، راه درمان این نوع سرطان، قطع یا برداشتن سینه مبتلا بوده است. روشی که اکنون نیز در دنیا متداول است و به نام «ماستکتومی» مشهور است. در بعضی کشورها به دلیل آگاهی عمومی و گستردگی آموزش و در کشور ما نیز تا حدودی، مراجعه خانمها به دلیل ترس از سرطان سینه رو به افزایش است. احساس وجود توده ای در سینه ها، درد و تورم یا ترشح از ناحیه مجرای شیر، این ترس و اضطراب را ایجاد می کند. هر چند ترس و اضطراب حالات نامطلوبی هستند اما در برخی مواقع به خصوص در این مورد بسیار مفید و سازنده است. ترس از لمس یک توده در سینه اگر با مراجعه بموقع توأم باشد اثر بسیار مطلوبی بر سیر و عاقبت این سرطان می گذارد. سرطان سینه بیشتر در سنین «۴۰ تا ۵۰» سالگی اتفاق می افتد و هر چه سن بالاتر برود میزان این سرطان هم افزایش می یابد. زنانی که بدون فرزند هستند چه آنها که ازدواج نکرده اند یا آنها که دچار نازایی هستند بیشتر از زنان دیگر در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. همچنین خانمهایی که بعد از ۳۰ سالگی حامله می شوند حدود ۲ برابر بیشتر از زنانی که قبل از ۲۵ سالگی حامله شده اند دچار این نوع سرطان می شوند. خطر گرفتاری به سرطان سینه در زنانی که اصلاًحامله نشده اند بسیار زیاد است.

بعضی عوامل در پیشگیری و یا کاهش ابتلا به این سرطان اثر محافظتی دارند. یکی از این عوامل، فاصله کوتاه بین شروع بلوغ جنسی و اولین بارداری می باشد بنابراین هر چقدر زمان اولین بارداری در سنین پایین تر و نزدیک به شروع بلوغ باشد از خطر ابتلا به این سرطان کاسته می شود. همچنین برداشتن تخمدانها قبل از ۳۵ سالگی، فرد را نسبت به ابتلا به سرطان سینه محافظت می کند. پاره ای از گزارشات و تحقیقات مؤید این نکته است که زنانی که به کودکان خود شیر می دهند کمتر در معرض خطر گرفتاری این سرطان هستند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که قرصهای ضد بارداری هیچ نقشی در ایجاد سرطان سینه ندارند.

عوامل ژنتیکی نیز در ایجاد سرطان سینه دخالت دارد. ثابت شده است که اگر سابقه وجود این سرطان در مادربزرگ، مادر و یا خواهر بیماری وجود داشته باشد، شانس گرفتاری این بیماری نسبت به سرطان سینه در مقایسه با افراد عادی بسیار بیشتر است و این فرد مستعد چنین سرطانی است. عوامل محیطی و اقلیمی نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند. شناخته شده ترین عامل محیطی، اشعه و تشعشعات رادیواکتیو است. زنان ساکن شهرهای ناکازاکی و هیروشیما حتی هم اکنون نیز در معرض خطر این نوع سرطان

هستند. همچنین زنانی که به دلایل مختلف، رادیوگرافیهای متعدد از قفسه سینه انجام داده اند، استعداد بیشتری به سرطان مذکور دارند. مصرف هورمون استروژن به تنهایی نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد.

تقریبا می توان گفت که سرطان مذکور قبل از سن ۲۵ سالگی ایجاد نمی شود و یا بروز این بیماری فوق العاده کم است.

نکته مهم:

در مورد سرطان سینه معمولاً بیمار اولین فردی است که با لمس روزمره محل و یا حتی در هنگام استحمام متوجه تورم ـ توده یا حساسیت سینه می شود. اکثر موارد سرطان در ربع فوقانی خارجی پستان اتفاق می افتد همان طور که در نمودار نشان داده شده است. نکات مهمی در ارتباط با تاریخچه بیماری وجود دارد که در قسمت دوم توضیح خواهیم داد. یکی از این نکات، دوره ای بودن درد و توده همزمان با دوره قاعدگی

می باشد که این تغییرات ناشی از وابستگی هورمونی ضایعه است و ارتباطی با سرطان ندارد. آرامش روحی روانی و ایجاد اعتماد و اطمینان و همکاری در بیمار مشکوک به این سرطان، مهمترین اصل برای تشخیص و یا رد بدخیمی است.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که طبق آمارهای موجود حدود ۲۰% خانمها به دلیل مسائل و مشکلات مربوط به سینه ها به درمانگاهها مراجعه می کنند که از این میزان حدود ۴% دچار سرطان پستان هستند. کل مراجعات خانمها به درمانگاهها به دلیل مشکلات سینه طبق آمار حدود ۲۰% تمام مراجعات زنان به درمانگاههای جراحی را تشکیل می دهد. نمودار الف (A) نشان دهنده این موضوع است. قسمت ب (B) نشان دهنده ۴% موارد بدخیمی یا سرطان است. یعنی ۴% از کل ۲۰% مشکلات مربوط به پستان را سرطان تشکیل می دهد.

مطالبی که آوردیم مقدمه ای برای شناختن یک بیماری بسیار مهم و مهلک است. تا چندین سال قبل وحشت بسیار زیادی از این سرطان بر جهان حکمفرما بود و این ترس و اضطراب هنوز هم ادامه دارد. طبق آمار در یکی از کشورهای غربی هر ساله ۲۴۰۰۰ مورد جدید سرطان پستان تشخیص داده می شود که بیش از سه هزار نفر از این خانمها در اثر این بیماری فوت می کنند. امروزه با آموزش زنان، این موفقیت حاصل شده است که زنان بتوانند خود را معاینه کنند و به محض لمس توده ای و یا حتی درد و تورم در ناحیه سینه ها به مراکز درمانی مراجعه کنند و به این ترتیب با تشخیص سریع و بموقع از گسترش و سرایت بیماری به سایر اعضاء بدن جلوگیری به عمل خواهد آمد و ترس و اضطراب از این بیماری

شایع ترین نوع سرطان در خانم ها

در حال حاضر استانداردترین راه بررسی وضعیت روده، کولونوسکوپی است و باید با شروع سن ۵۰ سالگی، هر ده سال یک بار این کار صورت بگیرد. در طی فرایند کولونوسکوپی، یک لوله ی باریک وارد روده بزرگ می شود و از این طریق پزشک نه تنها می تواند وجود سرطان روده ی بزرگ را شناسایی نماید، بلکه وجود پولیپ روده که ممکن است

در نهایت منجر به سرطان شود را نیز تشخیص می دهد و برای درمان آن اقدام می نماید.خوشبختانه از حدود ده سال قبل، آمار مبتلایان به سرطان سینه به لطف هورمون درمانی در زمان یائسگی در حال کاهش استگزینه ی دیگر، تست غربالگری وجود خون در مدفوع است. در این فرایند در صورت وجود خون احتمال سرطان داده می شود.

شایع ترین نوع سرطان در خانم ها

تست بعدی، بررسی دی ان ای و بررسی جهش های احتمالی که موجب سرطان روده ی بزرگ می شوند است.احتمال بروز سرطان تیروئید نسبت به حدود بیست سال پیش دو برابر شده است. گاهی این سرطان به طور کاملا اتفاقی تشخیص داده می شود،

برای مثال گاهی ام آر آی و سی تی اسکن هایی که به منظور بررسی مشکلاتی نظیر میگرن های مکرر و درد گردن انجام می گیرند، سرطان تیروئید را نشان می دهند و فرد به طور اتفاقی متوجه سرطانی شدن تیروئید خود هم می شود. درست است که آمار مبتلایان به این بیماری سر به فلک می کشد اما آمار مرگ و میر ناشی از آن تقریبا ثابت است.

شایع ترین نوع سرطان در خانم ها

هیچ وقت برای درمان های بزرگ عجله نکنید. اگر پزشک یک ندول کوچک در تیروئید را تشخیص داد نیاز به جراحی وجود ندارد، اما در صورت نیاز به عمل جراحی پزشک اغلب نیمی از غده ی تیروئید را خارج می کند و در این حالت فرد حتی نیاز به مصرف

قرص حاوی هورمون تیروئید مصنوعی پیدا نمی کند.اگر ندول (توده) کمتر از یک سانتی متر باشد، نیاز به حذف همه ی تیروئید و مصرف مادام العمر هورمون های مصنوعی است. این راه البته خطراتی مانند احتمال آسیب به تارهای صوتی را دارد.

منبع:hawzah

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن