آخرین مطالبکتاب و کتابخوانی

دانلود رمان انسان مصلوب اثر نیچه

دانلود رمان انسان مصلوب اثر نیچه

نویسنده:نیچه

تعداد صفحات:۱۲۷صفحه

حجم فایل: ۲مگابایت

فرمت:pdf

قسمتی از رمان:

فرخندگی هستی من، یگانگی اش، شاید در مرگباری اش نهفته است: در قالب یک چیستان: آنجا که پدرم هستم، هم اکنون مرده ام؛ آنجا که مادرم هستم، هنوز زندگی می کنم و پیر میشوم. این سرچشمه ی دوگانه، انگار از بالاترین و پایین ترین پله های نردبان زندگی، همزمان در کشاکش انحطاط و آغاز – اگر نه هیچ، حداقل آن بی طرفی، و آن آزادی از جمع را که نسبت به
کل مسئله ی زندگی دارم و شاید وجه تمایز من باشد، توضیح می دهد. من نسبت به هر انسان دیگری، از حس ظریفتری برای نشانه های فراز و فرود برخوردارم، آموزگار تمام عیار این رشته ام – هر دو را می شناسم، هر دو هستم.
– پدرم در سی و شش سالگی درگذشت. او شکننده، دوست داشتنی و ناخوش بود، مانند موجودی که مقدر شده تنها دیدار کوتاهی از این جهان داشته باشد – بیشتر یادآور بخشایندگی زندگی، تا نفس زندگی. در همان سالی که زندگی او رو به تباهی گذاشت، زندگی من نیز دچار کاستی گردید. در سی و ششمین سال زندگی ام به پست ترین سطح سر زندگی خویش رسیدم – هنوز زنده بودم، اما بی آن که بتوانم به گام جلوتر از خویش را ببینم. در آن زمان – سال ۱۸۷۹ بود – از مقام استادی در بازل انصراف دادم، تابستان را همچون سایه درسنت موریس گذراندم و زمستان بعد، بی خورشیدترین زمستان زندگی خود را به سان یک سایه در نومبرگ سپری کردم. این کمینه ی من بود: «سرگردان و سایه اش» در جریان آن هستی یافت. بی تردید، در آن روزها، درباره ی سایه ها همه چیز می دانستم… در زمستان بعد، اولین زمستانی که در جنوا گذراندم، آن شیرینی و معنویتی که به راستی از نهایت بی مایگی گوشت و خون جدایی ناپذیرست، سپیده دم را به وجود آورد. کمال درخشندگی و بشاشیت، حتی وفور روح باز تابیده در آن اثر، در مورد من نه تنها با ژرفترین ضعف فیزیولوژیکی، بلکه حتی با درد شدید نیز دمسازست. در هنگامه ی عذابهایی که با سه روز سردرد مداوم همراه با استفراغ شدید بلغم همراه بود – از وضوح دیالکتیکی تمام و کمائی برخوردار بودم و راه خود را بسیار خونسردانه از میان مسائلی اندیشیدم که وقتی از سلامتی بیشتری بهره مندم، به اندازه ی کافی برای این مسائل مجهز، پالوده، و به اندازه ی کافی سرد نیستم. خوانندگان من شاید میدانند که تا چه اندازه من دیالکتیک را به عنوان نشانه ی انحطاط در نظر می گیرم. برای نمونه در نامدار ترین مورد آن: سقراط. – تمامی آشفتگیهای ناسالم خرد و هوش و حتی آن نیمه کودنی پی امد تب، تا به امروز برای من ناآشنا مانده است، درباره ی طبیعت و بسامد آنها ابتدا باید با بهره گیری از راه و روش های دانش پژوهانه به خود آموزش میدادم. گردش خون در من آهسته است. هیچ کس هرگز نتوانسته وجود تب را در من تشخیص دهد.

مختصری در مورد نویسنده:

نیچه در ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴ در شهر کوچک روکن واقع در لایپزیک پروس به دنیا آمد. به دلیل مقارنت این روز با روز تولد فریدریش ویلهلم چهارم، پادشاه وقت پروس، که در روز تولد نیچه چهل و پنج ساله می‌شد، پدر او که معلم چند تن از اعضای خاندان سلطنت بود، نام کوچک پادشاه را بر فرزند خود نهاد (نیچه بعدها بخش میانی نام خود ویلهلم را حذف کرد).

والدین او کارل لودویگ نیچه (۱۸۴۹–۱۸۱۳) که کشیشی لوتری و سابقاً یک معلم بود و فرانسیسکا نیچه (۱۸۹۷–۱۸۲۶) یک سال پیش از متولد شدن نیچه در سال ۱۸۴۳ ازدواج کردند. آن‌ها صاحب دو فرزند دیگر نیز شدند: الیزابت فورستر-نیچه متولد ۱۸۴۶ و پسری دیگر به نام لودویگ جوزف متولد ۱۸۴۸. وقتی نیچه پنج سال داشت، پدرش بر اثر یک ناخوشی مزمن مغزی درگذشت. شش ماه پس از آن فرزند آخر خانواده لودویگ جوزف در دو سالگی فوت کرد.نیچه پس از آن همراه با خانواده به ناومبورگ نقل مکان کرد. در آنجا با مادربزرگِ مادری و دو عمهٔ مجرد نیچه زندگی می‌کردند. پس از فوت مادربزرگش در سال ۱۸۵۶، به خانهٔ اصلی خود که هم‌اکنون به موزه و مرکز مطالعات نیچه بدل شده‌است نقل مکان کردند. نایجل راجرز و مل تامپسون در کتاب فیلسوفان بدکردار نشان می‌دهند که نیچه دائماً بیمار بوده و سردرد داشته و اگر بر اثر بیماری سفلیس نمی‌مرد، می‌شد نتیجه گرفت که او در هنگام مرگ هنوز پسر بوده‌است. نیچه چند مورد به زنانی مثل لو سالومه و کازیما واگنر ابراز عشق کرده بود اما همه این موارد با تلخی پایان یافت و مخصوصاً خیانت لو سالومه و دوستش پل ری به او ضربه بسیار محکمی به او وارد آورد که بیماری او را تشدید کرد. در اواخر عمر نیچه خواهرش از او مراقبت می‌کرد که او هم حداکثر استفاده را از عواید فروش آثار او برد. نیچه در ده سال آخر عمرش عملاً مجنون بود.

دانلود با لینک مستقیم

انسان مصلوب

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن