آخرین مطالبفرهنگ و هنر

الیف شافاک محبوب ترین نویسنده فرانسوی در ایران

الیف شافاک محبوب ترین نویسنده روسی در ایران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با به پایان رسیدن نخستین ماه از سال ۹۸، باید دید که امسال وضعیت بازار کتاب چگونه است و بوی به بهبودی از اوضاع این حوزه به مشام می‌رسد یا نه؟ تا تلخی‌های سال ۹۷ را برای فعالان حوزه کتاب به شیرینی بدل کند.

با آغاز سال همچون گذشته اهالی کتاب و کتابفروشان امید داشتند تا در فروردین ماه شاهد تغییر و تحولی در حوزه کتاب باشند و بهار این حوزه نوید روزهای خوب و پررونقی را در ادامه سال بدهد اما گویی همچنان این روزهای خوب بنا ندارد که سری به بازار کتاب بزند. البته با شروع اردیبهشت و آغاز نمایشگاه کتاب می‌توان این امید را داشت که شرایط بهبود نسبی پیدا کند.

فروردین ماه نتوانست آنچنان که باید تغییر جدی و اساسی در حوزه فروش کتاب ایجاد کند، البته برخی از فعالان این حوزه هم فروش فروردین را قابل قبول توصیف کردند نه رضایت بخش، ولی معتقد بودند که در فروردین امسال همچون سایر ماه‌ها در مقایسه با سال گذشته فروش کمتر شده است.

حال کمی از فضای کلی بازار کتاب فاصله گرفته و به وضعیت فروش کتاب در فروردین نگاهی می‌اندازیم. همانند ماه‌های گذشته رمان و ادبیات داستانی در جلب نظر علاقه‌مندان به کتاب موفق‌تر بودند، همچنین آثاری در حوزه فلسفه و زندگینامه هم این ماه در پرفروش‌ها دیده می‌شود.

در این ماه پس از مدت‌ها الیف شافاک با رمان محبوبش در بین ایرانیان یعنی «ملت عشق»، توانست پرتکرارترین نام در میان پرفروش‌ها باشد و پس از آن یووال نوح هراری با دو کتاب «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» حضور داشت. البته نویسندگان ایرانی قافیه را به رقبای خارجی واگذار نکردند و پا به پای آن‌ها در پرفروش‌ها پیش آمدند.

در میان آثار نویسندگان ایرانی، «ره‌ش» اثر رضا امیرخانی و «سمفونی مردگان» عباس معروفی پرفروش شدند.

رقابت پرهیجان پرفروش‌های این ماه شاهد حضور چهره‌های مطرح ایرانی و خارجی چون الیف شافاک، آلن دوباتن، ویکتور هوگو، عباس معروفی و محمود دولت آبادی است.

تلاش بر این بود که تمامی کتابفروشی‌ها تعداد نسخه آثار پرفروش خود را اعلام کنند.

در مورد الیف شکایف بیشتر بدانید

در استراسبورگ فرانسه از والدینی ترک به دنیا آمد و پس از جدایی والدین به همراه مادرش به ترکیه بازگشت. او از دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد. پس از اتمام دوره دکترا به استانبول آمد و آینه‌های شهر را نوشت. شافاک در سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۳ با درجهٔ استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آریزونا مشغول به کار شد و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز ستون‌نویس روزنامهٔ زمان بود.

در مدت کمتر از یک سال پس از تولد الیف شافاک در استراسبورگ فرانسه پدر و مادر وی از یکدیگر جدا ‌شدند و او به همراه مادرش به استانبول آمد و در خانه مادر بزرگش بزرگ شد. این زندگی جدید به گفته خود وی شاکله اصلی تفکرات و اعتقادات الیف را ساخت، از طرفی افکار و عقاید مادر بزرگش به عنوان یک فرد مذهبی و همچنین تفکرات مادرش به عنوان یک فرد مدرن باعث رشد شخصیت وی گشت و از طرف دیگر زندگی در کلان شهر بسیار زیبا تأثیر عمیقی بر وی گذاشت، تا جایی که به اعتقاد خود الیف شافاک با مطالعه آثارش می‌توان رَد استانبول را در گوشه و کنار نوشته‌های وی یافت.

مادر الیف شافاک پس از بازگشت به ترکیه به عنوان دیپلمات مشغول به فعالیت شد و الیف به واسطه شغل مادرش دوران مدرسه خود را در مادرید و عمان و همچنین سال‌های نوجوانی خود را در آمریکا و انگلیس گذراند و این موضوع کمک کرد که وی اسپانیایی را به عنوان زبان دوم خود فرا گیرد و پس از آن انگلیسی و عربی. وی در جایی این چنین می‌گوید که علاوه بر نقل و مکان فیزیکی و تجربه اندوزی در خصوص افکار و عقاید مردمان کشورهای مختلف، سفر در زبان و فرهنگ به او کمک کرده است تا داستان‌های خود را به گونه‌ای خلق نماید که مورد پسند فرهنگ‌های مختلف قرار گیرد.

اولین رمان شافاک با عنوان پنهان در سال ۱۹۹۸ منتشر شد که جایزه رومی همان سال را برای نویسنده به ارمغان آورد. این جایزه ادبی به صورت سالانه به بهترین رمان اسرارآمیز در ترکیه اهدا می‌شود. پس از آن در سال ۱۹۹۹ کتاب آینه‌های شهر و در سال ۲۰۰۰ رمان محرم را نوشت. رمان بعدی وی کاخ بید نام داشت که در سال ۲۰۰۲ آن را نوشت این کتاب اولین کتاب پرفروش الیف شافاک در ترکیه بود و آوازه وی را بیش از پیش کرد. در ادامه مسیر تألیف رمان نویسنده ترک کتاب‌ةای جدید خود را به زبان انگلیسی منتشر کرد.

شافاک در سال ۲۰۰۶ جنجالی ترین کتاب خود با نام پدر و حرامزاده (نسخه ترکی) که با نام حرامزاده استانبول (نسخه انگلیسی) نیز شناخته می‌شود را روانه بازار کرد. در بخشی از این کتاب درباره روابط ترک‌ها با ارمنیان مسائلی مطرح شده بود که در نهایت منجر به بازداشت وی توسط حکومت ترکیه به جرم “خیانت به هویت ترکی و جمهوری ترکیه” شد. که در نهایت دادگاه به دلیل کافی نبودن دلایل وی را تبرئه کرد.

الیف شافاک در طول این جریانات باردار بود و در مدت کوتاهی پس از تبرئه اولین فرزند خود را به دنیا آورد و تمامی اتفاقات و سختی‌های این دوران منجر به افسردگی نویسنده محبوب ترک شده بود. وی در کتاب بعدی خود با عنوان شیر سیاه که در واقع یک زندگی نامه خود نوشت است به بیان حوادث و اتفاقات رخ داده در این دوران پرداخته است.

کتاب بعدی الیف شافاک در سال ۲۰۱۰ و بعد از گذشت ۳ سال از انتشار شیر سیاه چاپ شد، شاهکار الیف شافاک که نام و آوازه وی را به گوش دنیا رساند و مخاطبان از کشورهای مختلف را با وی و آثارش آشنا ساخت. چهل قانون عشق (ترجمه نسخه انگلیسی)، عشق (ترجمه نسخه ترکی) که در ایران بیشتر با نام ملت عشق شناخته می‌شود نام محبوب ترین کتاب الیف شافاک است که به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تمامی دوران ترکیه شناخته می‌شود.

او ۱۰ رمان به انگلیسی و ترکی و فرانسوی منتشر کرده‌است که برخی از آنها هم به فارسی ترجمه شده‌است، از جمله: آینه‌های شهر، شپش پالاس، ملت عشق، شرافت، مرید معمار و …

اثار برتر الیف شافاک:

آناتولی ای برای چشمهای بد (۱۹۹۴)
پنهان (۱۹۹۷)
برزخ (۱۹۹۸)
صوفی (۱۹۹۸)
آینه‌های شهر (۱۹۹۹)
مَحرم (۲۰۰۰)
شپش پالاس (۲۰۰۶)
تقدس نخستین دیوانگی‌ها (۲۰۰۴)
حرام‌زاده استانبول (۲۰۰۶)
ملت عشق (۲۰۱۰)
شرافت (۲۰۱۱)
من و استادم (۲۰۱۳)
شیر سیاه
اسکندر
بعد از عشق[۲]
سه دختر حوا (۲۰۱۶)

جوایز:

نامزد جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین IMPAC برای کتاب «چهل قانون عشق» (۲۰۱۲)
جایزه بنیاد نویسندگان و روزنامه نگاران ترکیه (۲۰۰۹)
جایزه بهترین داستان از سوی انجمن نویسندگان ترکیه برای رمان «محرم» (۲۰۰۰)
جایزه رومی برای رمان «صوفی» ۱۹۹۸

بیشتر بدانید:

منتظر رمان های چینی در ایران و رمان های ایرانی در چین باشید

بازارنویسندگان و مترجمان کتاب در در ایران چگونه است؟

لیست پرفروشترین کتاب های سال ۹۷

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن