آخرین مطالبآشپزی

معرفی ارزش غذایی انواع سس ها +معرفی بیش از ۱۰ مدل سس رژیمی

معرفی ارزش غذایی انواع سس ها +معرفی بیش از ۱۰ مدل سس رژیمی

برخی از سس ها آماده هستند و برخی دیگر را می توان به روشهای خانگی تهیه کرد.

تفاوت های منطقه ای بسیار زیادی در مورد نحوه انتخاب انواع سس ها وجود دارد و در هر ناحیه افراد با توجه به ذائقه و سلیقه شخصی خود طعم و عطر سس ها را تغییر میدهند.

برخی طرفدار سس های تند و فلفلی به همراه سرکه هستند بعضی ها سس های شیرین و میوه ای را ترجیح می‌دهند عده ای هم سس های گوجه ای یا مایونز را انتخاب می‌کنند.

اخیراً گروه وسیعی از سس های مختلف به بازار عرضه شده که هر یک موارد استفاده متفاوتی دارند: در غذا، سالاد، باربیکیو، بریانی و تنوری و غیره.

بیشتر بدانید:

از ترشی ها در برنامه غذایی خود استفاده نکنیم

بررسی ویژگی های خاص جعفری

خواص پیاز و نحوه تهیه سس پیاز کاراملی

انواع سس ها

سس کباب:

مخلوطی از سس گوجه فرنگی، سرکه و ادویه است که هنگام تهیه کباب و جوجه کباب استفاده می شود.

سس گوجه فرنگی:

یکی از معروفترین انواع سس است که ماده اصلی آن گوجه فرنگی است در کنار گوجه فرنگی گاهی از پیاز ریحان نمک روغن سیر و دیگر انواع ادویه جات استفاده میشود سس گوجه فرنگی در تهیه بسیاری از سس‌ها به عنوان ماده اولیه به کار میرود

سس تنوری نوعی سس است که در هنگام کباب شدن گوشت این سس را بر روی گوشت اضافه می‌کنند محتوای این دسته از سس ها اغلب گوجه فرنگی همراه با سرکه و شکر است.

سس کچاپ:

یکی از فرآورده های مهم گوجه فرنگی محسوب می گردد کچاپ نوعی سس است که معمولاً از گوجه فرنگی رسیده تهیه می‌شود مواد اصلی تشکیل دهنده سس کچاپ امروزی گوجه فرنگی سرکه شکر نمک فلفل شیرین است که البته گاهی از پیاز کرفس و ادویه جات دیگر نیز در تهیه آن استفاده می شود کچاپ به عنوان چاشنی و برای مزه دادن به غذا مصرف می شود فردی به نامهینزا، اولین کسی بود که سس کچاپ کارخانه ای را در سال ۱۸۷۶ میلادی تولید نمود.

سس چیلی:

یکی دیگر از فرآورده های گوجه فرنگی سس چیلی است سس تندی که از گوجه فرنگی سیر پیاز فلفل سرکه شکر و نمک تهیه می‌شود فرمول آن تقریباً شبیه کچاپ است با این تفاوت که به جای پوره گوجه فرنگی که در تهیه کتاب استفاده میشود در سس چیلی از گوجه فرنگی که پوست آن گرفته شده و خرده شده باشد استفاده می گردد البته بعضی از تولیدکنندگان مقدار شکر و پیاز آن را بیشتر از سس کچاپ به کار می‌برند و بعضی از سازندگان نیز فلفل بیشتری به آن می افزایند تا تندی آن بیشتر شود.

سس مایونز:

نوعی سس غلیظ سفید و کرم مانند است که معمولا به صورت سرد سرو می‌شود این سس امولسیونی از روغن نباتی به صورت معلق در زرده تخم مرغ است. همچنین از سرکه یا آبلیمو و انواع ادویه جات برای مزه دار کردن این سس نیز استفاده می شود مایونز مادر همه سس ها قلمداد می‌شود و پایه اصلی بسیاری از سس های ترکیبی و سس های سالاد به شمار می‌رود به طور مثال آیولی مایونز تهیه شده با روغن زیتون به همراه سیر است، سس تارتار،مایونز چاشنی زده با ترشی و سبزیجات معطر است. سس روسی، سس مایونز به همراه کمی سبز قرمز است و سس هزار جزیره سس روسی به همراه ترشیجات و سبزیجات معطر است.

داستان های ضد و نقیضی در مورد چگونگی پیدایش سس مایونز وجود دارد ولی بسیاری از صاحبنظران آشپزی معتقدند که اولین بار این سس به صورت مخلوطی از زرده تخم مرغ و روغن در فرانسه تهیه شد.

آشپز های فرانسوی در سال ۱۷۵۶ این سس را در محلی به نام مائو تهیه کردند به همین دلیل به آن مائونز به معنای سس تهیه شده مائون می‌گفتند که بعدها به مایونز تغییر یافت البته ایتالیایی ها ادعا می کنند که شبیه ترکیبی است که در روم باستان از مخلوط روغن زیتون و تخم مرغ تهیه می‌شده است به هر حال دعوای تاریخی برسر مخترع این چاشنی لذیذ ادامه دارد اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی و در شهر منهتن بود که کارخانجات تولید سس مایونز کار خود را آغاز نمودند.

سس تنوری:

سس تنوری نوعی سس است که در هنگام کباب شدن گوشت سس را بر روی گوشت اضافه می‌کنند محتوای این دسته از سس ها اغلب گوجه فرنگی همراه با سرکه و شکر است شکر یکی از اجزای مهم سس تنوری است که باعث کاراملی شدن سس حین پخت می‌شود و به خورد عصاره گوشت می رود.

مایونز مادر همه سس ها قلمداد می‌شود و پایه اصلی بسیاری از سس های ترکیبی و سس های سالاد به شمار می رود.

سس تارتار:

نوعی سس سفید غلیظ است که از سس مایونز و سبزیجات ریز شده تهیه میگردد از این سس برای چاشنی انواع خوراکهای ماهی استفاده میشود این سس از خانواده سس مایونز است.

سس سالاد:

سس سالاد امولسیون پایدار ، غلیظی است که از روغن نباتی تخم مرغ با زرده تخم مرغ و یک ماده اسیدی تهیه می‌شود حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد روغن دارد و یک یا چند ماده دیگر مانند سرکه آبلیمو نمک شکر ادویه شیر خردل نشاسته صمغ و افزودنی های مجاز هم به آن اضافه میکنند.

سس فرانسوی:

شامل امولسیون ناپایدار روغن، سرکه و چند ادویه است که گاهی برای پایداری امولسیون به آن پکتین یا صمغ های گیاهی نیز می افزایند سس فرانسوی همراه سالاد و غذاهای سرد استفاده می شود.

سس سویا:

نوعی سس تخمیر شده است که از سویا غلات برشته شده آب و نمک تهیه می‌شود.

معمولاً در غذاهای آسیایی از این نوع سس استفاده می شود اگرچه سس سویا انواع مختلفی دارد اما تمام آنها شورمزه و قهوه ای رنگ هستند و برای مزه دار کردن غذا هنگام پخت و یا سر میز غذا خوری مورد استفاده قرار می گیرد.

این سس اولین بار در کشور چین تهیه شد اما امروزه در سراسر قاره آسیا به خصوص کشور ژاپن و حتی در دیگر نقاط دنیا از آن استفاده می شود البته سس سویایی که مردمان ژاپن در تهیه غذا به کار می‌برند با سس سویای چینی بسیار متفاوت است و استفاده از آن برای برخی افراد مناسب نیست.

سس خردل:

از جمله سس هایی است که از ترکیب و مخلوط نمودن خردل کوبیده و سرکه تهیه می‌شود و گاهی به آن سایر ادویه ها و شکر اضافه می‌شود این سس برای تکمیل طعم غذا به کار می‌رود و از جمله سس های ساندویچی است.

سس کره:

برای تهیه این سس کره را حرارت می دهند تا قهوه ای رنگ شود سپس به آن سرکه نمک فلفل و ادویه دلخواه اضافه می‌کنند.

سس هلندی:

سس نسبتاً چربی که از مخلوط کردن کره زرده تخم مرغ آب لیمو و برخی ادویه‌ها تهیه و با ماهی و سبزیجات مصرف می‌شود .

سس خامه:

سسی که از پختن کره و آرد مخلوط با شیر یا خامه تهیه می‌شود.

سس سیب:

نوعی سس شیرین است که از سیب پخته و له شده تهیه می‌شود برای مزه دار کردن این سس آن را با شکر، شیرین می‌سازند سس سیب را با انواع غذا ها از جمله همراه با گوشت و همچنین انواع دسرها مصرف می کنند.

سس سفید:

این نوع سس را در تهیه انواع دیگر سس ها به کار می‌برند امروزه برای تهیه آن شیر گرم را به تدریج به آرد و کره اضافه می‌کنند و آرام هم میزنند سپس ادویه جات مختلف را به این سس اضافه می‌نمایند غلظت سس به دست آمده به میزان آرد و شیر مصرف شده بستگی دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن