آخرین مطالبسلامتی

در مورد طبیعت سرد و گرم بدن بیشتر بدانیم

طبیعت سرد و گرم بدن

محققانی که در این زمینه تحقیق کرده اند معتقدند افراد گرم مزاج به مصرف مواد غذایی سرد تمایل ندارد و در صورت مصرف غذاهای گرم مثل شکلات ، عسل و خرما دچار التهاب و گرگرفتگی می‌شود و همچنین افرادی که در سرد مزاج هستند با مصرف غذاهای سرد مثل ماست و ترشی دچار ناراحتی هایی نظیر درد استخوانهای ضعف و بی حالی می شوند.

بر این اساس است که توصیه می‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند غذاهای سرد مصرف کنند تا گرمی آنان تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی سوداوی دارند، غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم اثر سردی و گرمی خنثی شود.

سردی و گرمی که در طب جدید با عنوان غذاهای کم کالری و پرکالری نام برده می شود، واقعیت غیر قابل انکار است و به عقیده محققان، در صورت پیروی از الگوهای صحیح، افراد از مصرف مواد غذایی مختلف بهره مند خواهند شد.

طرح به صورت تجربی قادر است تا طبیعت خود را شناسایی کند تا بر این اساس ، از ناهماهنگی بین مواد غذایی و عوارض حاصل از آن پیشگیری کند همانطور که گفته شد افرادی که طبیعت گرم دارند، تحمل گرما را ندارند و به مصرف مواد غذایی خنک و سرد تمایل دارند زیرا این گونه مواد غذایی انرژی کمتری دارد اما افرادی که طبیعت سرد دارند سرمایی هستند آب و هوا و مواد غذایی برای آنان مناسب تر است و تمایل آنان به مصرف مواد غذایی گرم و پر انرژی است. اساتید طب سنتی در خصوص علت بروز این پدیده در افراد، معتقد هستند مزاج افراد یا مادرزادی و یا اکتسابی است.

صفات مادرزادی مزاج انسان، حاصل ترکیب صفات کیفیتی مزاج والدین و تاثیر محیط در دوران رشد جنینی است. به معنای عام و کلی شامل محیط جغرافیایی و شرایط اقلیمی ، تغذیه ، میزان خواب و بیداری و فعالیت و استراحت مادر و رویدادهای روانی مادر و غیره است.

وی با بیان اینکه نوع طبیعت افراد به وراثتی است ادامه می‌دهد:

البته با توجه به اینکه در فلسفه طب سنتی ، گرمی و سردی کیفیت‌های فاعله هستند ، باید آنها را در فرآیند توارث ژنی ، غالب بدانیم. بنابراین مزاج فرزند یک زوج که هردو مزاج گرم دارند حتماً گرم خواهد بود و تنها در صورتی مزاج فرزند آنها سرد خواهد شد که مادر در دوران بارداری به شدت تحت تأثیر عوامل سردی آور قرار داشته و به بیماریهای رحم یا کبد دچار شده باشد البته ممکن است فردی که گرم مزاج مادرزادی بوده است در دوران زندگی اش تحت تاثیر شرایط زیست و یا روحی و روانی و عارضه های دیگر تغییر مزاج دهد و مزاج جدیدی را اکتساب کند.

از سوی دیگر طبق نظر حکمای طب سنتی ایران، بدن همه موجودات و انسانها از چهار ماده اصلی ساخته شده است که عبارت هستند از: خاک ، آب ، هوا و آتش که هر کدام از این ارکان دارای کیفیت خاص خود می باشد.

اگر بدن انسان از مقادیر متناسب خاک ، آب، هوا و آتش ترکیب شده باشد ، مزاج معتدل به وجود می آید و اگر یکی بر دیگری برتری داشته باشد مزاج های چهارگانه اصلی که عبارت هستند از مزاج سوداوی ، بلغمی ، دموی و صفراوی ، ایجاد میشود.

در شخص سوداوی،خشکی،در بلغمی،سردی و تری و در فرد دموی،گرمی و تری و نهایتاً در شخص صفراوی گرمی و خشکی غلبه دارد که این کیفیات یعنی سردی و گرمی و تری و خشکی موجب بروز علائمی در فرد میشود.

طب جدید در تحقیقات خود در زمینه ریشه های بروز سردی و گرمی در افراد و تجربه های قدما مهر تایید زده است، هرچند که تحقیقات در این زمینه اندک است و به گفته دکتر انوشیروانی تبیین دقیق تر این مسائل و به وراثتی بودن مزاج افراد نیازمند مطالعات تخصصی تر و گسترده تر است که در صورت ادامه مطالعات رسیدن به یافته های جدیدتر می‌تواند در بهبود سلامت نسل نیز کمک کننده باشند.

بیشتر بدانید:

در مورد خواص وانیل بیشتر بدانیم

طرزتهیه کیک ویکتوریا

راه کار های موثر بر رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت

برخی افراد طبیعت سرد دارند و با خوردن مواد غذایی سرد مثل ماهی ، سردی می کنند که به عبارتی بدن ضعف می کند و دچار سستی مفاصل،کندی حرکت،خواب آلودگی و یا کم حوصلگی می شود.

بر اساس برخی از یافته های علمی و تحقیقاتی متخصصان طب سنتی اساساً این مسئله که برخی از غذاها گرم و برخی از غذاها سرد هستند درست است و بهتر است افراد با تشخیص این که طبع سرد یا طبع گرم دارند به رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی اهمیت بدهد.

همانطور که گفته شد در طب ایرانی تئوری بنیادی داریم به نام اخلاط چهارگانه (صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی) که این اخلاط چهارگانه ترکیباتی مایع هستند.

بر اساس این تئوری غذایی که میخوریم در کبد تغییر ماهیت داده و فعل و انفعالاتی روی آن صورت می گیرد و به چهار شکل در می آید:

ترکیبی قرمز متمایل به زرد به نام صفرا که به هضم غذا کمک می کند و کارکرد مغزی را افزایش میدهد.

ترکیب دیگر سرخ رنگ است به نام دم یا خلط خونی که اکسیژن و مواد غذایی را به بافت ها و سلول های بدن می رساند.

ترکیب سوم که بلغم نام دارد ، قرمز کمرنگ است و وظیفه تسهیل کار مکانیکی و لغزش مفاصل روی هم و تشکیل بافت عصبی و سلولهای مغزی را دارد.

ترکیب چهارم قرمز و جگری رنگ است که سودا نام دارد و وظیفه طبیعی تحریک اشتها و تشکیل بافت استخوانی را دارد.

به این ترتیب هر ماده غذایی وقتی وارد بدن می‌شود و بسته به مزاجش موجب تولید اخلاط چهارگانه می‌شود و البته یکی را بیشتر تولید می کند. افراد باید مشخص کنند که در کدام یک از مزاج های چهارگانه صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی قرار می‌گیرند و برای این کار لازم است تا بدانند که علائم هر یک از این مزاج ها چیست و بیشتر علائم کدام یک از این مزاج ها با آنها تطابق دارد.

مزاج افراد دموی گرم و تر و رنگ چهره آنها قرمز و پرخون است.

این افراد معمولاً کسل بوده و خواب زیاد و سنگینی دارند و در فصل بهار این حالت برای آنان تشدید می‌شود. دهان دره، کش و قوس بدن و کشیدن دست ها به اطراف جزو حالات آن‌ها است این افراد معمولاً خوش اخلاق هستند و خونریزی از نقاط مستعد مثل بینی و لثه در آنان را شایعه است.

اما مزاج بلغمی ها سرد و تر است.

این افراد چهره سفید دارند و پوست آنها سرد و نرم و شفاف است آب زیاد دهان ، کمی تشنگی و عطش ، نرم بودن گوشت اندام‌ها ، از علائم دیگر افراد بلغمی است. ماست،دوغ و سبزیجات دشمن این افراد است.

خوش خوابی،کند فهمی،افت حافظه،کمرنگی ادرار و زبان نرم و پوشیده از بار سفید از دیگر علائم افراد این گروه است که علائم آنها در زمستان شایع تر است.

صفراوی مزاج ها دارای مزاج گرم و خشک هستند و سفیدی چشم آنان به زردی میزند.

دهان ، زبان و بینی آنان خشک است و عطش آنان زیاد و اشتهای شان کم است ، هنگام لمس ، اندامهای آنها گرم است و از هوای خنک لذت میبرند. این افراد بیشتر در سن جوانی دچار این مشکلات می شوند و در فصل تابستان مشکلات آنها شدت پیدا می کند این افراد باید تعادل در مصرف مواد غذایی را رعایت کنند و مصرف غذاهای پرکالری و گرم برای آنان مضر است.

گرم بودن سطح پوست و احساس گرمی توسط خود فرد ، کم چربی بودن بدن، سرخ یا زردی رنگ بدن ، برجستگی مفاصل ، اتساع و آشکار بودن عروق ، زیاد بودن طول و عرض و ارتفاع نبض ، سریع و شدید بودن واکنش بدن به خوراکی های دارای طبیعت گرم ، سرعت در حرکات تندی بوی ادرار و عرق بدن ، بیداری زیاد ،زود خشمی، شجاعت ، پرحرفی و تند و پیوسته سخن گفتن از جمله نشانه های عام فرد گرم مزاج تن درست است.

سرد بودن سطح پوست و احساس سردی توسط خود فرد ، چربی دار بودن بدن ، سفیدی رنگ بدن ، پنهان بودن مفاصل و باریکی و عروق، کم بودن طول و عرض و ارتفاع نبض و سریع و شدید بودن واکنش بدن به غذاهایی که طبیعت سرد دارند ، کندی در حرکات و خونسردی و دیر خشم بودند از علائم عام فرد سرد مزاج تن درست است که در هر دو گروه این نشانه ها علل دیگری نیز دارد و افراد نباید آنها را نشانه های قطعی و یکسویه بدانند و تغییر دهید این نشانه ها و علائم جسمی و روحی بر عهده پزشک طب سنتی است.

اما افراد با رعایت نکاتی می‌توانند از نشانه های سرد و گرمی که در بدن آنها بروز می‌کند جلوگیری کنند هر چند به گفته دکتر انوشیروانی، باید به این نکته توجه داشت که ویژگی‌های رفتاری دلالت مطلق بر نوع مزاج ندارند زیرا در اثر تربیت و محیط فرهنگی و شرایط گوناگون دیگر تحت تأثیر قرار می گیرد و دیگر این که نشانه های گرمی و سردی تا زمانی که فرد افعال و اعمال روزانه اش را به درستی و بدون اختلال و نقصان انجام میدهد بر بیماری دلالت نمی‌کند و به بیان دیگر ویژگی های یاد شده اقتضای مزاج طبیعی فرد هستند و نیازی به درمان طبیعی ندارند اگر چه تدبیر غذایی و سایر تدابیر برای پیشگیری از افراط این نشانه ها لازم است.

گرم مزاج و سرد مزاج ها نکاتی را باید رعایت کنند؟

پزشکی درباره اینکه افراد گرم مزاج یا سرد مزاج چه نکاتی را باید رعایت کنند ، می گوید:

* افرادی که مزاج گرم و خشک دارند باید از هوای تازه و خنک بهره مند شوند و در رژیم غذایی خود از آب و مایعات ، میوه و سبزیجات تازه مثل کاهو و اسفناج استفاده کنند و از نوشیدن بیش از اندازه چای و قهوه خودداری کنند این افراد همچنین باید مصرف غذاهای گرم و خشک را به خصوص در هوای گرم کاهش دهند.

 به گفته وی افرادی که مزاج گرم و تر دارند باید از مقادیر مساوی میوه جات یا سبزیجات و گوشت استفاده کنند غذاهای دریایی نیز برای این افراد مفید است همچنین این افراد باید از غذاهای با فیبر بالا استفاده کنند تا اجابت مزاج طبیعی داشته باشد و افرادی که دارای مزاج سرد و تر هستند حتی المقدور باید روزانه فقط دو وعده غذا میل کنند زیرا توانایی دستگاه گوارش افراد سرد و تر کم است و لازم است حداقل حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت بین دو وعده غذایی شان فاصله بیافتد اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردند مقدار کمی میوه مانند سیب ، گلابی و یا سالاد همراه با مقدار مناسب از روغن زیتون یا پودرآویشن میل کنند. غذای این افراد باید سرشار از پروتئین و فیبر(تخم مرغ،گوشت،میگو و جگر)باشد و در زمستان و شب ها در مصرف غذاهای سردی بخش احتیاط کنند

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن