آخرین مطالبگیاهان دارویی

تاثیر مصرف زعفران بر سرطان کبد

تاثیر مصرف زعفران بر سرطان کبد

زعفران

زعفران گیاهی است چند ساله که دارای پیاز است و علاوه بر استفاده در پخت و پز دارای مصارف درمانی بسیاری نیز هست این پیاز غلاف قهوه ای رنگ دارد و دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و سه رشته کلاله قرمز رنگ است.
قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله نارنجی رنگ گل آن است.
زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران به دست می آید در واقع از هر ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار گیاه زعفران حدود ۵ کیلوگرم زعفران به دست می آید که وزن ۵ کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می‌رسد.
متخصصین طب گیاهی نیز از دیرباز با خواص زعفران آشنا بوده و آن را برای درمان انواع بیماریها مانند خستگی های مفرط، درد لثه، بیماری های قلبی، افسردگی، آسم، بی خوابی، سیاه سرفه، درد شکم و سنگ های کلیه توصیه می‌کردند.
مصرف زعفران باعث کاهش سطح کلسترول بد و نیز بهبود جریان خون در بدن می‌شود برخی از متخصصین طب گیاهی بر این باورند که استفاده از زعفران باعث تقویت حافظه می شود.
مصرف زعفران برای افرادی که دارای اختلالات عصبی هستند حافظه خود را از دست داده‌اند توصیه می‌شود.
علت عوارض پیش از قاعدگی علائم افسردگی تغییرات در فعالیت سروتونین است که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می گذارد.
استفاده از زعفران در درمان بیماری‌های چشمی موثر است؛ زعفران از آنجا که حاوی خواص آنتی اکسیدانی فراوانی است متخصصین طب گیاهی آن را برای درمان ضعف بینایی توصیه می کند و با مصرف آن ماهیچه‌های چشم تقویت می‌شود و مصرف همزمان باعث بهبود بینایی حتی در سنین بالا نیز می شود.
زعفران خون را تصفیه می‌کند و خاصیت ضد التهابی دارد و برای تسکین دردهای ناشی از آرتروز توصیه می شود.
البته خانم های باردار فقط با نظر پزشک می‌توانند زعفران مصرف کنند و اگر قرار است کودکان نیز از این گیاه مصرف کنند در مورد مقدار مجاز آن با پزشک متخصص این کودکان مشورت کنید چراکه آنان بسیار حساس هستند.

بیشتربخوانید:

طرز تهیه شیرینی نان برنجی

طرز تهیه شیرینی نخودی

طرز تهیه شیرینی قندی سه رنگ

 

زعفران ، سرطان کبد را مهار می‌کند

پژوهش تازه ای نشان می‌دهد زعفران با بهبود فرایند اپوپتوز جلوگیری از تکثیر بی رویه سلولها و اثر ضد التهابی که دارد می‌تواند آغاز سرطان کبد یا گسترش آن را به شکل قابل توجهی در موش‌ها بهار کند.
سرطان سلول های کبدی یا HCC ، پنجمین سرطان شایع جهان و سومین عامل مرگ در مبتلایان به سرطان به شمار می رود ابتلا به هپاتیتB و C و بیماری کبد چرب در معرض سرطان زا های محیطی مانند DEN گرفتن مصرف بی رویه آهن و استفاده از مشروبات الکلی می تواند زمینه ابتلای فرد را به این سرطان کشنده فراهم کنند تحقیق روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد عصاره زعفران به وضوح می‌تواند نقش یک محافظ شیمیایی قوی را در برابر این عوامل بازی کند.
به گزارش ساینس دیلی پژوهشی که توسط محققان دانشگاه امارات متحده عربی انجام شده نشان می‌دهد که پیش از این خاصیت آنتی اکسیدانی آن به اثبات رسیده به خوبی می تواند در برابر پیشرفت سرطان و عوامل سرطان زا یی مانند دی اتیل نیتروزآمین، DEN که در تنباکو، وسایل آرایشی، بنزین و غذاهای فرآوری شده وجود دارد حفاظت کند.
استفاده از زعفران در درمان بیماری‌های چشمی موثر است؛زعفران از آنجا که حاوی خواص آنتی اکسیدان فراوانی است متخصصین طب گیاهی آن را برای درمان ضعف بینایی توصیه می‌کنند.
این پژوهشگران دو هفته پیش از القای ماده سرطانی به موش ها رژیم حاوی زعفران آنها را با دوز های گوناگون ۷۵ ، ۱۵۰ و ۳۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز آغاز کردند و آن را به مدت بیست و دو هفته ادامه دادند.

نتایج نشان می‌دهند گروهی از موش ها که بالاترین دوز عصاره زعفران را دریافت کرده‌اند کاملاً از ایجاد سلول های سرطانی در کبد مصون مانده‌اند در گروه‌های دیگر که درمان پیش از القا آغاز شده نیز کاهش پروتئین هایی که نشانه اولیه وجود سرطان هستند به وضوح دیده می شود و روند پیشرفت یا آغاز بیماری به مراتب کندتر شده است.
عمرو امین سرپرستی این تحقیق را به عهده داشته می‌گوید: یافته‌های ما نشان می دهند زعفران با کمک به اجرای فرآیند اپوپتوز یا مرگ تنظیم شده سلولی جلوگیری از تکثیر بی رویه سلول ها و اثر ضد التهابی این نقش ضد سرطانی را بازی می‌کنند.

عصاره زعفران موثر در درمان آلزایمر

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران طی تحقیقی برای نخستین بار تاثیر مثبت عصاره گیاه زعفران را در درمان آلزایمر اثبات کردند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش در این تحقیق و مطالعه ۲۲ هفتگی با بررسی ۵۴ بیمار مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط تاثیر زعفران را بر روی بیماران مشاهده کردند.
در این مطالعه افراد را به دو گروه تقسیم کردیم و در شرایط یکسان به یک گروه از بیماران و عصاره زعفران به صورت کپسول و گروه دیگر داروی Donepezil داده شد که نتیجه روند درمان در هر دو گروه یکسان بود.
زعفران خون را تصفیه می‌کند و خاصیت ضد التهابی دارد و برای تسکین دردهای ناشی از آرتروز توصیه می شود.
نتیجه این مطالعه نشان داد که عصاره زعفران می تواند داروی بیماری آلزایمر باشد. قدمت زعفران به تاریخ ایران است، ۸۵ درصد زعفران دنیا در استان خراسان تولید می شود و به همین نسبت ۸۵ درصد تحقیقات دنیا در خصوص زعفران در دانشگاه‌های ما صورت گرفته است.
زعفران؛ مفید در درمان اختلالات قاعدگی
اصلی‌ترین و مهم‌ترین ترکیبات زعفران همان ترکیبات زرد رنگ ، تلخ و معطر است که در درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی موثر است. یک بررسی علمی که توسط سحر کامران سامانی، مهندسی علوم و صنایع غذایی و رقیه کامران سامانی کارشناس تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) انجام شد نشان داد مصرف صحیح زعفران که حاوی ترکیبات زرد رنگ مشترکات کراتین است می تواند تولید سروتونین را در مغز کنترل و درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی را در بر داشته باشد.
ترکیبات زرد رنگ زعفران (مشتقات کروستین) به خوبی در آب محلول هستند؛ پیکروکروسین از جمله ترکیبات تلخ است و مهمترین ترکیب مواد معطر (اسانس) سافرانال است.
زعفران دارای خواص نیروبخش قاعده آور بوده به طوری که دم کرده زعفران مصرف هر روز ۲ تا ۳ فنجان در سه نوبت آثار مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی دارد زعفران قاعدگی را تحریک کرده و درد کمر ناشی از اختلال قاعدگی را آرام میکند.
این پژوهش نشان می دهد علت عوارض پیش از قاعدگی و علائم افسردگی تغییرات در فعالیت سروتونین است که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می گذارد.

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و غیره دارد اتصال سروتونین به برخی سلول های تحریک کننده نشان دهنده علائم افسردگی است؛ بعلاوه شرایط بیولوژیک و عوامل خاصی مانند تولید مثل فرمول های، ژنتیک، بارداری، زایمان و یائسگی در افسردگی تاثیر دارد.
بررسی این دو محقق بیانگر این است که در فرآیند افسردگی در مغز با کمبود غلطت سروتونین روبرو هستیم. افرادی که میزان تولید سروتونین در مغز آنها پایین است برای بهبود روحیه خود بیشتر به غذای رنگین (زعفران) روی می‌آورند که سروتونین را در مغز زیاد می کند در نتیجه کاهش افسردگی را در پی خواهد داد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن