آخرین مطالبسلامتی

رنگ درمانی

رنگ درمانی

تاثیر رنگها بر سلامت شما

مشاهده ی رنگ های زیبا و چشم نواز از عالی‌ترین تجربیاتی است که انسان در طول شبانه روز آن را تجربه می‌کند.

رنگ سبز حفظ شادابی و طراوت را به انسان منتقل می کند.

به اطراف خود نگاه کنید رنگ ها همه جا هستند و ما را احاطه کرده‌اند ما زندگی را از دریچه رنگ‌ها ، شکل ها و صداها می بینیم.

رنگ های مختلف در زندگی ما از بسیاری جهات تأثیرگذارند به عنوان مثال رنگ قرمز عموماً هنگام رانندگی یا استفاده از دستگاه های صنعتی و غیره توجه ما را به خطر ها جلب می کند.

هنگام مشاهده مراتع سرسبز احساس شادابی میکنیم و هنگامی که دریای آبی را می بینیم احساس آرامش می کنیم.

یک اتاق تاریک در ما احساس وجود رمز و راز یا ترس را ایجاد میکند.

اتاقی با رنگ آمیزی سفید احساس تازگی و تمیزی را درما القا میکند.

اگر رنگ ها در زندگی ما تاثیر دارند این سوال پیش می‌آید که تأثیر درمانی آنها بر بیماری ها چیست؟

رنگ درمانی یک شیوه درمانی پیوسته  و بی وقفه است که شامل به کارگیری رنگ ها در درمان بیماری های مختلف جسمی و اختلالات روانی است.

در رنگ درمانی از اصول هارمونی رنگها و ترکیب آنها برای بهبودی بیماران استفاده می شود متخصصین رنگ درمانی معتقد هستند که هر عضو از بدن انرژی خاص خود را دارد و اختلالات نعوظ را می توان با به کارگیری جنگی هم تراز با انرژی آن روز در محدوده مشخص و یا عضو بدن به سمت بهبودی پیش برد. رنگ ها در واقع امواج الکترومغناطیس پر انرژی با طول موج های قابل رویت هستند سلول های مخروطی شکل که در شبکیه چشم قرار دارند، این مواد را به رنگ قابل تشخیص در ذهن تبدیل میکنند.

این سلول های مخروطی به سه دسته تقسیم می شوند گروهی برای تحریک شدن توسط رنگ آبی ، گروهی برای رنگ سبز و گروه دیگری برای رنگ قرمز.

میزان یا شدت تحریک هر یک از آنها در آن واحد می‌تواند رنگ های مختلفی را در ذهن ما تداعی کند رنگ آبی حس آرامش و سفید حس پاکیزگی را به انسان منتقل می کند.

بابا دریایی از رنگ ها آتش دهیم که بر احساسات و سلامتی ما تاثیر می گذارند برای مثال رنگ آبی آرامش دهنده بوده و می تواند برای پایین آوردن فشار خون مورد استفاده قرار گیرند. این رنگ می‌تواند توانایی خوابیدن را در انسان افزایش داده و یا احساس درد را کاهش دهند.

در مقابل رنگ قرمز تاثیر تقریباً متضادی دارد.این رنگ می‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش تولید آدرنالین در خون شود به دنبال آن شرایط این احساس ترس یا استرس خواهید کرد.

استفاده صحیح از رنگ ها می تواند یک فضای مناسب یا نامناسب در زندگی ایجاد کند در اینجا کاربردهای بعضی از رنگ ها اشاره می کنیم:

  • رنگ زرد ذهن انسان را تحریک می کند بنابراین معمولا مناسب ترین رنگ برای اتاق مطالعه ی آدرس است.

  • رنگ آبی تسکین دهنده بوده و موجب آرامش شما می شود بنابراین برای اتاق خواب مناسب تر است.

  • رنگ سفید نشانگر توی بودن ، فضای باز و پاکیزگی است لذا برای حمام یا سرویس های بهداشتی بسیار مناسب است باید دقت کنید که حتی المقدور از این رنگ برای اتاق درس یا مطالعه استفاده نکنید.

گفتنی است رنگ درمانی بر افکار رفتار و سلامتی فرد به طور قطع تاثیر می گذارد فراموش نکنید که استفاده درست از رنگ ها می تواند آرامش را به زندگی شما هدیه دهد.

تاثیر مفید رنگ ها

قرمز: حرارت بدن تان را افزایش می دهد فشار خونتان را بالا می‌برد و اشتهای تان را زیاد می کند و به شما شور و حرارت می بخشد.

صورتی: شما را جوان تر و شاداب تر می کند.

نارنجی: اشتهای تان را زیاد می کند و روحتان را تازه می‌کند.

زرد: باعث سرخوشی تان می‌شود و حس بلندپروازی و رویایی بودن به شما میدهد.

سبز: آرام کننده چشمهای خسته و آرامش بخش است.

آبی: فشار خونتان را پایین می‌آورد و همچنین تپش قلب و اشتهایتان را کنترل می کند.

اگر در رژیم غذایی هستید به خوابتان نیز کمک می‌کند.

بنقش: آرامش بخش است و به بهبود طبیعی کمک می‌کند.

سفید: ذهنتان را نیرو می بخشد و متمرکز می کند.

 

ارتباط رنگ ها با حالات روحی افراد

دانشمندان متوجه شدند با استفاده از رنگ‌ها می‌توانند میزان افسردگی و شادی انسان ها را تخمین بزنند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افراد افسرده و ناامید بیشتر حالت روحی خود را با رنگ خاکستری نشان می دهند اما افراد شادتر رنگ زرد را انتخاب میکنند.

این یافته ها که به تازگی منتشر شده است می تواند به پزشکان در بررسی وضعیت کودکان و بیمارانی که در برقراری ارتباط مشکل دارند کمک کند.

این یک روش جدید برای اندازه گیری میزان افسردگی افراد بدون استفاده از زبان است.

نکته جالب این است که این روش خیلی بهتر از پرسیدن سوال از بیماران می‌تواند میزان افسردگی آنها را مشخص کند.

تحقیقی جالب

همیشه از رنگ ها در تشبیه حالات روحی استفاده شده است اما تا کنون هیچ کسی روی رنگ ها به صورت سیستماتیک تحقیق نکرده بود.

برای بررسی دقیق این موضوع  ورول و همکارانش هشت رنگ قرمز، نارنجی ، سبز ، بنفش ، آبی ، زرد ، صورتی و قهوه ای را انتخاب کردند و آنها را با چهار نوع درجه رنگ متفاوت تقسیم بندی و شماره گذاری کردند.

آنها سپس به این رنگها، سفید، سیاه و چهار رنگ خاکستری با شدت رنگ های متفاوت اضافه کردند و به این ترتیب ۳۸ رنگ متفاوت به دست آوردند.

سپس آنها تحقیقی را روی ۱۰۵ مرد سام و ، ۱۱۰ فرد ناامید و ۱۰۸ فرد افسرده انجام دادند و از آنها خواستند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

همچنین از آنها خواسته شد رنگی را که نشان دهنده حالت روحی آنها در طول ۷ ماه گذشته بوده است برگزینند.

نتایج این تحقیق:

* در این تحقیقات مشخص شد انسان‌ها چه سالم باشد و چه افسرده رنگ آبی و زرد را بیش از سایر رنگ ها انتخاب می کنند.

* رنگ آبی شماره ۲۸ محبوبترین رنگ در میان افراد سالم بود در حالی که رنگ آبی شماره ۲۷ که مقداری تیره تر از آبی ۲۸ است بیشترین انتخاب را در میان افراد افسرده و ناامید داشت.

* رنگ زرد شماره ۱۴ نیز از رنگ های مورد علاقه هر دو گروه بود اما زمانی که از افراد مورد تحقیق خواسته شد رنگ مورد علاقه خود را بر اساس حالات روحی خود انتخاب کنند وضعیت کمی تفاوت پیدا کرد در این حالت رنگ زرد شماره ۱۴ بیشترین انتخاب را در میان افراد سالم داشت.

* نزدیک به ۳۰ درصد از افراد ناامید و بیش از ۵۰ درصد از افراد ناامید رنگ خاکستری را برای توضیح به حالت روحی خود انتخاب کردند.

* دانشمندان متوجه شدن در زمانی که از فردی خاص می‌شود حالت روحی خود را با یک رنگ خاص بیان کنند تیرگی و روشنی رنگ ها اهمیت زیادی پیدا می کند.برای مثال رنگ آبی روشن نشانه ای از افسردگی نیست اما رنگ آبی تیره می‌تواند بیان‌کننده افسردگی و ناامیدی در انسان ها باشد به عبارت دیگر تیره و روشن بودن رنگ ها بیشتر از خود آنها در این حالت اهمیت دارد.

کارشناسان امیدوار هستند بتوانند با استفاده از این تکنیک جدید میزان افسردگی و ناامیدی آنها را معین کنند و بتوانند روش‌های درمانی دقیق‌تری برای این بیماران به کار ببرند.

بیشتر بدانید:

گل درمانی به سبک نوین

ماساژ درمانی برای رهایی از درد

زنبور درمانی+خواص و فواید زنبور درمانی_اسیب های ناشی از نیش زنبور

رنگ-درمانی
رنگ-درمانی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن