آخرین مطالبپزشکیسلامتی

با طب سوزنی آشنا شویم

با طب سوزنی آشنا شویم

طب سوزنی به پنج هزار سال قبل برمیگردد. این نوع درمان از کشور طی نشأت گرفته است. از نظر طب سوزنی جهان چیزی جز انرژی نیست. این انرژی در فضا به صورت انرژی فضایی با انواع انرژی که ما میشناسیم وجود دارد و در زمین به صورت انرژی پنجگانه آب ، خاک ، آتش ، باد و نور موجود است. انسان به عنوان جزئی از کل ، از قوانین حاکم بر این مواد پیروی می‌کند و در برابر تغییرات انرژی هم متاثر می‌شود.

در سطح بدن انسان انرژی در مسیر هایی با محورهایی مشخص جریان دارد این مسیرها یا محورها با مسیر عروق و اعصاب کاملاً هماهنگ است.

در جهان کنونی هنگامی که در بسیاری از بیماری‌ها علم پزشکی نتوانست پاسخگو باشد، متخصصان زیادی چاره کار را در آموختن طب جایگزین دانسته و به طب سوزنی و طب گیاهی روی می آورند.

طب سوزنی
طب سوزنی

دکتر پرچمی از معدود پزشکانی است که پس از تحصیل در رشته پزشکی دوره تخصصی خود را در کشور های آن به وسیله آموزش طب سوزنی پرداخته است:

اساس طب سوزنی بر چه چیزی استوار است ؟

-اساس این نوع طب به یافتن محل دقیق نقاط حساس بدن و تحریک متناسب آنهاست این نقاط باید بر اساس نوع بیماری خود مراجعه کننده باشد. بنابراین به نظر می‌رسد آشنایی با علم پزشکی برای یک پزشک طب سوزنی لازم است.

از نظر علم طب سوزنی بدن انسان دارای چه ویژگی هایی است ؟

-از نظر این علم در بدن هر موجودی که زنده است دو نوع انرژی جریان دارد. این یک دیدگاه فلسفی است. براین اعتقاد که نشات گرفته از طب چینی از دو انرژی YANG و YIN در بدن هر موجود زنده ای وجود دارد. تا زمانی که تعادل بین این دو انرژی برقرار باشد انسان در سلامت کامل به سر می‌برد. هر آینه تعادل بین آنها تحت تأثی عوامل داخلی یا خارجی مثل فشارهای روحی ، عدم تناسب کار اعضاء مختل شود ، فعالیت ارگانهای مربوطه مختل و انسان ها دچار بیماری می شود.

تحریک نقاط حساس با چه ابزاری صورت می گیرد ؟

-تحریک متناسب نقاط خاصی از بدن به وسیله سوزن های مخصوص صورت می گیرد که بسیار ضعیف هستند و می توانند تعادل از دست رفته را به بدن برگرداند و بیماری را به طور نسبی مداوا کنند.

شما گفتید درمان نسبی؛ مگر درمان قطعی امکان دارد ؟

-نه، حتی در علم پزشکی نیز درمان هیچگاه قطعی نیست بلکه داروهای تجویز شده و در فقط قادرند مسکن درد باشند و یا تا حدی بیماری را تحت کنترل درآورند.

وضعیت طب سوزنی در حال حاضر چگونه است ؟

-طب سوزنی در دهه اخیر به علت اثرات درمانی شگفت انگیز مورد توجه محافل پزشکی قرار گرفته است به طوری که آلمان و آمریکا مراکز متعددی در این زمینه تأسیس شده است.

از سال ۱۹۷۵ سازمان بهداشت جهانی پس از بررسی های طولانی و علمی درباره بیش از ده ها نوع بیماری را توسط این نوع طب مورد توجه قرار داده و اقدام به تاسیس مراکز آموزشی در چین جهت آموزش پزشکان خارجی کرد.

آیا همه بیماریها با این نوع طب قابل درمان هستند؟

-از جمله بیماری هایی که با این نوع طب می توان به درمان آن اقدام کرد، کمر دردهای طولانی کشیده از نوع اسپاسم عضلانی ،فتق دیسک بین مهره ای،درد ناشی از آرتروز بین مفاصل بخصوص مفصل زانو، محدودیت‌های حرکتی در شانه منجمد ، بازیابی توانایی حرکتی بعد از فلجی ، سردردهای عروقی مثل میگرن و انواع اعتیاد است.

شما به نقاط حساس بدن اشاره کردید ، این نقاط در کدام قسمت از بدن واقع شده اند ؟

-بیش از ۷۰۰. طلایی در بدن شناخته شده که ۳۶۵ آن تحت عنوان اصلی و بقیه اضافی تعریف شده اند. این در تمام قسمت های بدن به صورت محور های مجزا تعریف شده اند و پزشک در درمان بیماری باید به تحریک این محورها بپردازد.

اینترنت از چه زمانی وارد ایران شده است ؟

-طب سوزنی بیست سال است که در ایران رایج شده و در قدیم به صورت موردی پزشکان اقدام به این دولت بابت می‌کردند هم اکنون پزشکان زیادی هستند که با گرفتن مجوز از سازمان بهداشت و درمان پروانه فعالیت گرفته اند.

دوره درمان در اینترنت چه مدت است ؟

-اغلب بیماران ما وقتی از درمان به وسیله طب پزشکی ناامید می‌شوند به ما مراجعه می‌کنند ولی چه قدر خوب بود که قبل از مراجعه به بیمارستان و مصرف کردن دارو به ما مراجعه کنند بیشتر افرادی که دچار بیماری های مزمن می شود به ما مراجعه می‌کنند یا کسانی که از عمل جراحی بنا به شرایط جسمانی و روحی و روانی ایشان ترس دارند به استفاده از طب سوزنی را نشان می دهند ولی باز هم می‌گویم که به سوزنی درمان قطعی بیماری نیست ، تسکین دهنده درد است.

هزینه این نوع درمان به چه صورت است ؟

-تمامی لوازم مصرفی این نوع طب از خارج تهیه می‌شود اغلب پزشکانی که با این نوع طب به درمان بیماران خود می‌پردازند خود شخصاً به چین  یا کشورهای تولیدکننده ابزارآلات طب سوزنی می‌رود و لوازم مورد نیاز را وارد می‌کنند اغلب لوازم یکبار مصرف هستند پس می‌بینید که باید نسبت به ویزیت پزشکان دیگر کمی بالاتر باشد این تست به صورت یک یا دو جلسه در ماه نیست ما برای بیمار نسخه تدوین می‌کنیم در این طب ۱۰ جلسه متوالی باید مراجعه و تحت درمان قرار گیرد.

می‌شد که بیماری‌های لاعلاج را می‌توان با این. درمان کرد ؟

-نه اینکه به محض است این کار امکان دارد این طبق همانند علم پزشکی است مگر در این ترم می توان بیماری را درمان کرد؟

آیا اتفاق افتاده که برای درمان یکی از بستگان خود از این نوع درمان استفاده کنید ؟

-نه. استادانی که به ما آموزش می دادند بر این باور بودند که نباید روی بستگان درجه یک کار کنیم چون جواب نمی‌دهد لازمه موفقیت در این کار حس گرفتن هنگام سوزن زدن است ممکن است در هنگام کار روی بستگان نزدیک شرایط روحی لازم برای این کار فراهم نشود.

من خودم اگر نیاز به درمان پیدا کنم از همکارانم درخواست می‌کنم به این کار را روی من انجام دهند.

تصور بر این است که طب سوزنی نوعی تلقین است؟

-نه اصلاً اینگونه تصورات نمی‌تواند صحیح باشد چون این طب ها در دامپزشکی هم مورد استفاده قرار میگیرد در اروپا حیوانات زیادی را با این نوع طب مورد درمان و مداوا قرار می‌دهند و حتما می دانید که حیوانات تلقین پذیر نیستند.

آیا می توان بر اساس این طلب از راه دور به درمان بیماری اقدام کرد ؟

– نه ، باید با مریض صحبت کنیم. دیدن زبان، گرفتن نبض ، ابزار آلات لازم برای درمان و تشخیص نوع بیماری است تا علائم بیماری مشخص نشود امکان درمان وجود ندارد

وقتی نوع بیماری تشخیص داده شد، بر اساس محورهایی که در بدن انسان وجود دارد مناطقی را انتخاب می‌کنیم و از طریق طب سوزنی سعی می کنیم موازنه انرژی را در بدن بیمار برقرار کنیم. اخیراً در درمان بسیاری از بیماری ها می گویند این تحریک با لیزر انجام می گیرد چون درد کمتری هم دارد ولی تجربه ثابت کرده اثرات لیزر درمانی از بین بردن تب سوزنی است.

برای هر بیمار چه مقدار سوزن استفاده می شود ؟

– حدود ۸ تا ۱۰ سوزن. دردی که سوزن دارد مثل گزش قسمتی از بدن به وسیله حشره ای مثل پشه است سوزن‌ها فوق العاده باریک هستند و این درد به تحریک آن نقطه از بدن می انجامد. در این نوع طب بیهوشی نیازی نیست. بیمارانی که از سوزن می‌ترسیدند خواستار بی حس کردن نقطه ای که قرار بود سوزن زده شود می‌شدند. ولی آنها نمی‌دانند که تأثیر سوزن به خاطر تحریک آن قسمت از بدن ناشی از درد آن استفاده سوزن ها ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در بدن میماند.

آیا در مورد درمان بیماری نوزادان هم از این تب می توان کمک گرفت ؟

-نه،  چون لازمه تاثیر سوزن‌ها آرامش و حرکت کن بیمار است ولی در کودکان و نوزادان در آنها به طور دائم حرکت می کنند  نمی‌توان این طب را برای آنها به کاربرد آنها زیر سوزن نمی‌مانند و مدام گریه میکنند.

در چه نقطه ای از بدن امکان استفاده از این نوع طب وجود دارد ؟

– در ناف، چون خیلی حساس است البته در مورد زن ها هم باید از قبل از شروع درمان در قسمت هایی مثل شکم اطمینان حاصل شود که او باردار نباشد.

محور های طلایی بدن کدام هستند ؟

-بدن انسان در ۱۴ محور تقسیم شده که ۳۶۰ نقطه طلایی در آن قسمت ها واقع شده اند. این محورها به صورت متناسب در کشورهای مختلف بدن تقسیم شده اند.هر محوری هم نمایانگر یک عضو بدن است. مثل محور طحال ، محور کیسه صفرا ، محور معده و… مشکلات مردم تلفیقی از این محورها است.

بیشتر بخوانید:

تاثیر طب سوزنی بر کاهش درد قاعدگی

گل درمانی به سبک نوین

ماساژ درمانی برای رهایی از درد

زنبور درمانی+خواص و فواید زنبور درمانی_اسیب های ناشی از نیش زنبور

رنگ درمانی

طب-سوزنی
طب-سوزنی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن