آخرین مطالبگیاهان دارویی

درمان قطعی و گیاهی تشنج با آنغوزه یا مدفوع شیطان

درمان قطعی و گیاهی تشنج با آنغوزه یا مدفوع شیطان

آنقوزه-آنغوزه

آنغوزه از گیاهان دارویی مهم تیره چتریان با خواص فراوان است.
گیاه تولید کننده آنغوزه به نام‌های فارسی خوراکما، آنگوزاکما و کورن کما، بوته ای بزرگ، علفی و چند ساله است که ارتفاع آن گاهی به ۲/۵ متر می‌رسد. ساقه آن نسبتاً محکم و ضخیم با سطحی خشن است.
برگ‌های قاعده بزرگ و ضخیم هستند؛ به طوری که طول آن‌ها تا ۶۰ سانتی متر می‌رسد. این برگ‌ها تقسیمات زیادی دارند به طوری که به قطعاتی (لوب دار) دندانه دار تبدیل می‌شوند.
گل‌های این گیاه زردرنگ هستند و به صورت گل آذین چتری در انتهای ساقه قرار می‌گیرند.

میوه ها دوفندقه ای، بیضی شکل و تقریباً مسطح می‌باشند که روی هر کدام پنج خط وجود دارد و کناره ها بال مانند هستند. رنگ میوه‌ها قهوه ای تیره است. از ریشه یا قاعده ساقه این گیاه بر اثر تیغ زدن ماده ای به نام اولئوگم رزین به دست می‌آید که به آنغوزه مشهور است. آنغوزه ابتدا شیری رنگ است و مزه ای تند و تلخ و نیز بوی بد و متعفنی دارد که تهوع آور است؛ به همین دلیل از قدیم به نام مدفوع شیطان معروف شده است. این گیاه در ایران (استان خراسان، بلوچستان، کرمان و نواحی جنوبی) وجود دارد.

 تاریخچه
رزین آنغوزه به عنوان خلط آور، ضدنفخ، ضد اسپاسم روده ای و به صورت شیاف برای بهبود قولنج و همچنین سوسپانسیون آن برای فراری دادن سگ، گربه و دیگر حیوانات وحشی مورد توجه بوده است. مصرف آنغوزه خصوصا در میان آمریکایی‌های آفریقایی ادامه دارد. آنغوزه برای درمان سرطان شکم، میخچه، پینه، ادرارآور، مسکن و محرک به کار می‌رفته است. در درمان‌های عامیانه برای قطع قاعدگی، آسم، تشنج، خروسک، جنون و سرطان استفاده می‌شود. با این حال، اصلی‌ترین کاربرد آن به صورت رایحه در عطریات می‌باشد.
این گیاه با طعمی قوی‌تر از پیاز یا سیر به شکل گم رزین یا محلول همچنان در دسترس است. در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی سالم و محلی نیز به عنوان نگهدارنده یا ادویه به فروش می‌رسد. گاهی به میزان کم در برخی از شکلات‌ها، نوشابه ها، چاشنی‌ها و سس‌ها به کار می‌رود.

نام های رایج:

فلور ایران ، خوراکما ، آنگوزاکما ، کورون کما، مدفوع شیطان.

قسمت های دارویی آنغوزه:

 گم ، رزینی است که از این گیاه به دست می‌آید و تحت نام آنغوزه مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات شیمیایی گیاه آنغوزه:

نوع اشکی و مرغوب آنغوزه دارای ۶۲% رزین، ۲۵% صمغ، ۳ تا ۷ درصد(اسانس) ۱/۲۸%

اسید فولیک آزاد و به مقدار بسیار جزئی وانیلین است.

خواص دارویی گیاه آنغوزه:

دارای اثر ضد کرم ، ضد تشنج و قاعده آور است. در رفع بیماری‌های منشأ عصبی دستگاه تنفسی ، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم ، آسم و رفع یبوست در افراد مسن کاربرد دارد.

طرز استفاده دارویی گیاه آنغوزه:

آنغوزه به علت بوی نا پسندی که دارد همیشه به صورت حب( جب های ۲۰/.گرمی به تعداد ۲ تا ۵ روز). مقدار مصرف گرد آن۵/. تا ۲ گرم در روز است. عصاره الکلی یا اتره آن به مقدار ۱ تا ۴ گرم به کار میرود. محلول ۲ تا ۵ گرم آن ، غالباً با والرین به صورت تنقیه به کار میرود.

بیشتر بدانید:

درمان بیش از ۲۲ بیماری با گیاه آقطی_طرز استفاده_فواید

درمان قطعی یبوست و دفع سنگ کلیه با مصرف آلبالو

در مان قطی یبوست با مصرف آلو_طرز استفاده

درمان-گیاهی-تشنج

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن