آخرین مطالبگیاهان دارویی

طبقه بندی گیاهان دارویی+نحوه صحیح مصرف

طبقه بندی گیاهان دارویی+نحوه صحیح مصرف

گیاهان دارویی به گستره وسیعی از گیاهان  اطلاق می‌شود که در درمان بیماری و یا در پیشگیری از بروز آن مورد استفاده قرار می گیرند.

در رابطه ی گیاهان دارویی و بیماری ها می توان گفت: هر خاکی و هر آب و هوایی،  بستر انواعی از گیاهان دارویی است.  بنابراین همه چیز در همه جا نمی‌روید حکمت خلقت در این است که هرجا بیماری هست،  قطعاً نوع گیاه دارویی آن نیز یافت می‌شود.  از طرفی همه گیاهان دارویی در یک فصل خاص نمی رویند.  هنوز کسی رابطه بین شیوع بیماری در یک فصل یا یک زمان و وفور گیاهان دارویی آن فصل را جستجو نکرده است،  ولی می دانیم که بسیاری از بیماری ها در فصل خاص شیوع پیدا می‌کنند و بعضی از گیاهان دارویی شناخته شده و ناشناخته نیز در همان فصل به وفور یافت می شوند.  فلذا با تحقیق و تفحص در جهان می‌توان به این نتیجه رسید که حکمت و رحمت پروردگار موجب شده است تا انسان برای درمان دردهای خود به جستجو در طبیعت برای یافتن راهی مطمئن بپردازند که یکی از این راه‌ها درمان با گیاهان دارویی می باشد که خالق هستی در اختیار انسان ها قرار داده است در نتیجه این وظیفه انسان‌ها است که با بهره گیری صحیح از این نعمت بزرگ الهی به پیشگیری و درمان بیماری ها بپردازند. تا بلکه رابطه درمانی خود را با داروهای شیمیایی به مقدار زیادی قطع نموده و بسیاری از بیماریها را از طریق گیاهان دارویی درمان نمایند. 

 سابقه استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها و به دست آوردن سلامتی به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.  مصریان و رومیان و چینی ها از جمله جوامع انسانی پیشرو در مصرف گیاهان دارویی بوده اند که از خواص گیاهان اطلاع داشته و آن را مکتوب بوده است.

  همچنین در طب سنتی ایران که از قدیم الایام توجه به گیاهان دارویی بخش عمده ای از این طب را تشکیل می داده است گیاهان دارویی جایگاه خاصی دارند،  پس باید اطلاعات به روز و یافته های جدید در مورد گیاهان دارویی به نظر خوانندگان و دوستداران این رشته علمی رسانده شود تا بتوانند استفاده بهینه و مفید را به کار گیرند.  به همین جهت در اثر گردآوری موجود سعی بر این شده است تا با تحقیق و بررسی در انواع کتب گیاهان دارویی و سایت های موجود بتوانیم آخرین و جدیدترین اطلاعات موجود در این زمینه را به نظر خوانندگان محترم برسانیم.

توجه به این نکته خیلی مهم در این سایت لازم است، که ذکر مورد استعمال دارو های گیاهی تنها بر اساس وظیفه اطلاع رسانی بوده و به هیچ عنوان به معنای تجهیز مورد درمانی ذکر شده نمیباشد و هدف شناساندن خواص درمانی و طریقه مصرف آن می‌باشد و توصیه می‌شود مصرف آنها با مشورت و تجویز پزشک انجام گردد.

طبقه بندی گیاهان دارویی

اصول کلی در استفاده از داروهای گیاهی ، اندازه ها و مقادیر و طرز تهیه و آماده کردن داروهای گیاهی و گیاهان دارویی برای استفاده

طبقه بندی گیاهان دارویی

گیاهان ملین :

ملین های قندی :  شکر تیغال- بید خشت- شیرخشت- گزانگبین- گز علفی- تورن جبین  و شکر سرخ.

ملین های روغنی :  کرچک- زیتون- بادام شیرین- کتان- نارگیل- کاسکارا.

ملین های لعاب دار :  پنیرک- ختمی- قدومه.

گیاهان مسهل :

مسهل ها عموماً قوی تر از  ملین ها هستند.

ملین ها در غلظت بالا می توانند به عنوان مسهل به کار برده شوند.

مسهل های آنتراکینونی :  صبر زرد-  سنا- فلوس-  روبارب- سیاه توسه.

متاهل های رزینی و سمغی :  حنظل- پدوفیل- زالب.

گیاهان قابض :

بومادران- زیره سیاه- رازیانه- انیسون- زنیان.

گیاهان مسکن، ضدنفخ و محرک معده:

بومادران-زیره سیاه-رازیانه-انیسون-زنیان.

 گیاهان نرم کننده و خلط آور سینه،  ضد سرفه :

گل پنیرک-پرسیاوش- کالیپتوس-  پاخری-  سپستان- ختمی- بادام شیرین- خار مقدس- کتان- قدومه.

گیاهان موثر بر قلب :

گل انگشتانه- سنبل الطیب- گل گاوزبان- بادرنجبویه- دارواش.

گیاهان موثر بر کاهش قند خون :

شنبلیله- زیتون- مریم گلی- کدو -باباآدم -شلغم -هویج -گردو- اسفناج- بادام زمینی.

گیاهان موثر بر کاهش فشار خون :

زیتون- سیر-  قره قاط -زغال اخته- ازگیل -چای مکی.

گیاهان موثر بر افزایش فشار خون :

شیرین بیان- سرخدار- گونه های افدار- گل گاوزبان شمال.

گیاهان صاف کننده خون :

کاسنی- شاتره- عناب- سنا- مرکبات- عشبه- علف چشمه- غافث کبیر.

گیاهان ضد تب :

بیدمشک- زرشک- گنه گنه.

گیاهان موثر بر رفع حساسیت :

مریم گلی- بنفشه- سیر- ختمی.

گیاهان ضد زخم معده :

شیرین بیان- بابونه- بومادران.

گیاهان موثر در رفع درد دندان :

باریجه- میخک- اسفند- مازریون- زردچوبه.

گیاهان ضد میگرن و سردرد های عصبی :

گل بنفشه- برگ بید- رازیانه- بادرنجبویه- هوفاریقون- تاناستوم.

اصول کلی در استفاده از داروهای گیاهی ، اندازه ها و مقادیر و طرز تهیه و آماده کردن داروهای گیاهی و گیاهان دارویی برای استفاده

اندازه ها و مقادیر

از آنجایی که ممکن است در هنگام تهیه داروهای گیاهی ترازوی مناسب در دسترس نباشد می توان از وسایل زیر به عنوان واحد وزن استفاده نمود که تقریباً برابر با اوزان مورد نظر می‌باشد.

۲۵/. گرم =  یک چهارم قاشق مرباخوری.

۵/. گرم =  نیم قاشق مرباخوری.

۱ گرم =  یک قاشق مرباخوری.

۲  گرم =  یک قاشق مربا خوری سرپر.

۳  گرم = یک قاشق غذاخوری پر.

۴  گرم =  یک قاشق غذاخوری لب پر.

گرم = یک قاشق غذاخوری سرپر.

۱ فنجان =  در حدود ۴/۱  لیتر آب و حدود ۲۰۰ میلی لیتر مقدار مصرف یک بار =  یک فنجان

 متذکر می‌گردد که در مورد اوزان کمتر از ۲۵/.  گرم حتما می بایستی از ترازوهای دقیق استفاده گردد و در مواردی که تنتورها و یا  عصارههای خاصی مورد نظر باشد بایستی داروهای مورد نظر را از داروخانه تهیه نمود.

طرز تهیه داروهای گیاهی

الف-  دم کرده

 دم کرده بهترین و با ارزش ترین روش تهیه داروهای گیاهی است ، زیرا اکثر مهمترین مواد موثره گیاهان دارویی در اثر جوشیدن از بین می‌رود. 

 عصاره دم‌کرده بدین ترتیب تهیه می‌شود که مقدار تعیین شده از گیاه خرد شده را با یک فنجان آبجوش حداکثر یک لیتر مخلوط کرده و به هم می‌زنند سپس روی ظرف را پوشانده و می گذارد که ۱۵ الی ۳۰ دقیقه دم بکشد ، سپس آن را صاف می کنند. در صورتی که بعضی از بیماران نسبت به داروی خاصی عدم تحمل نشان دهند ، شایسته است که در دفعات اول مصرف ، دارو فقط ۶ تا ۸ دقیقه دم کشیده شود ، در این صورت مطمئناً به خوبی قابل مصرف بوده و موثر می‌باشد.

ب-  جوشانده

اصولاً باید توجه داشت که روش جوشاندن ،  اغلب برای داروهایی به کار برده میشود که از ریشه ، ریزم ، پوست ، رزین یا دانه ها تهیه می گردند و یا هنگامی آن را به کار می‌برند که اطمینان داشته باشند مواد متشکله موثر آنها در اثر حرارت از بین نمی روند و یا این مواد به وسیله آب سرد یا جوشیده از سلول گیاهی حل و خارج نمی‌شوند. ضمناً توجه شود که از ظروف آهنی جهت جوشاندن گیاهان استفاده نگردد.

  1. جوشاندن ملایم :

  برای تهیه این فرم از دارو مقدار معینی از گیاه خرد شده را با ۱/۴  لیتر آب جوش مخلوط کرده و می‌گذارند که کمی قل بزند ، سپس آن را از اجاق دور کرده و می گذارند چند دقیقه دم بکشد و در خاتمه آن را صاف می کنند.

  1. جوشانده معمولی : 

 برای تهیه این نوع دارو مقدار موردنظر از گیاه خرد شده را با یک چهارم لیتر آب سرد مخلوط کرده و می گذارند که به جوش آید سپس آن را صاف می کنند.

  1. جوشانده قوی : 

 برای تهیه این نوع دارو ابتدا مانند روش جوشانده معمولی مقداره  معین سیاه خرد شده را با یک چهارم لیتر آب سرد مخلوط کرده و می گذارند که به جوش آید. سپس آن را از  شعله دور کرده و روی  ظرف را پوشانده و می‌گذارند ۱۰ دقیقه دم بکشد. و در خاتمه آن را صاف میکند.

 ج- خیسانده

  1. خیسانده با آب سر :

 اصولاً روش خیساندن را اغلب برای گیاهانی به کار می‌برند که مواد موثر آنها در اثر حرارت زود خراب یا تبخیر می شوند. برای انجام این منظور بر روی مقدار مورد نظر از گیاه خرد شده مقدار یک چهارم لیتر آب سرد ریخته ، درب ظرف را پوشانده و می‌گذارند که ۶ تا ۱۲ ساعت باقی بماند. هرچه میزان این زمان طولانی تر شود آثار قوی ترخواهد بود.

  1. خیسانده های الکلی :

این روش اغلب برای گیاهانی بکار میرود که مواد موثر آنها در آب حل نمی شوند. برای تهیه این نوع دارو بر روی مقدار لازم از گیاه خرد شده مقداری از الکل اتیلیک ۶۰ درصد را می ریزند که تمام قسمت های گیاهی پوشیده شود ، سپس در ظرف را بسته و چند روزی نگاه می‌دارند(برای تهیه عصاره های قویتر از الکل خالص یا ۹۰% استفاده میشود)

توجه :  برای تهیه عصاره هایی به منظور خوراکی یا معالجه و ضدعفونی زخم ها ، غرغره ها و دهانشویه ها  می بایستی عصاره های تهیه شده پیوسته با آب رقیق گردد.

د- شیرابه

برای تهیه شیرابه گیاهان دارویی ، گیاه تازه را در هاوم (خرد کننده الکتریکی) خوب له کرده و سپس داخل یک پارچه تمیز نموده و فشار می‌دهند. برای به کار بردن این نوع دارو در مصرف خوراکی اغلب یک قاشق مرباخوری از شیرابه را در شیر یا آب حل می کنند.

ه- پودر

برای تهیه ، گیاه خشک شده را در هاون به صورت پودر درآورده و سپس با الک ریز الک میکنند.

جهتکاربرد در مصرف خوراکی مقدار موردنظر از پودر را در یک قاشق غذاخوری شیر یا آب حل کرده و میل می‌کنند. جهت مصرف خارجی مثل سایر پودرها ، به قسمت مورد نظر پاشیده می‌شود.

و- ضماد (بانداژ) ، کمپرس

اصولاً ضمادها را جهت رفع کبودی و کوبیدگی ، احتقان ، التهاب ، کشیدن چرک از دمل ها ، آرام کردن خراش ها و کشیدن سموم از بدن مورد استفاده قرار می دهند و معمولاً گیاهان دارویی مورد نظر را به صورت خمیر در آورده و به طور مستقیم روی بدن قرار می دهند و یا آن را ابتدا بر روی پارچه تمیز کشیده و سپس مورد استفاده قرار می دهند.

۱-۱- بانداژ یا کمپرس مرطوب نوع اول:

برای تهیه این غذا رو در صورتی که دستور دیگری موجود نباشد بدین ترتیب عمل می‌شود که؛ ۱۰ گرم از گیاه خرد شده را در یک چهارم لیتر آب به صورت تایید نمی‌کنندسپس آن را صاف کرده ، چلانده و گرم گرم (نه داغ) به صورت کمپرس به کار می‌برند. البته باید بر روی این کمپرس گرم و مرطوب یک تکه پارچه غیر قابل نفوذ و بر روی آن دستمال گرم قرار داده شود.

۲-۱- بانداژ یا کمپرس مرطوب نوع دوم :

گیاه خرد شده دارویی را در یک کیسه پارچه ای کوچک قرار داده و در داخل آب جوش قرار می‌دهند سپس آن را صاف کرده و مطابق روش یک عمل می‌کنند.

  1. کمپرس های گرم و خشک :

برای تهیه این نوع دارو ، گیاه خرد شده را در یک چیز تمیز سفید قرار داده و خشک خشک حرارت داده و به صورت کمپرس روی عضو قرار می‌دهند.

ز- داروهای مخصوص شستشو

برای این منظور گیاه دارویی خرد شده را به طوری که چای را درست میکنند آماده کرده و با آن زخم ها را شست و شو می دهند.

ح- استفاده از داروهای گیاهی در حمام ها

برای این منظور است ۱۰۰ گرم از گیاه خرد شده را در یک لیتر آب جوشانده مصرف می‌کنند ، سپس آن را به مایع وان اضافه می‌کنند. برای تهیه مایع جهت حمام پا کافی است که ۴۰ گرم از گیاه در یک چهارم لیتر آب جوشانده و به کار برد.

زمانی که گیاهان به راحتی در دسترس باشند ، کافی است که از دم کرده گیاه به مدت ۱۵ دقیقه و یا خیسانده سرد ۱۳ساعت استفاده گردد.

توجه : بار دیگر نظر علاقه مندان به گیاه درمانی را کاملاً به این نکته جلب می نماییم که گیاهان دارویی مورد نظر می بایستی حتماً از عرضه‌کنندگان مطمئن تهیه و مصرف شوند.زیرا در غیر این صورت ممکن است گیاهان تهیه شده به طور صحیح محصول برداری ، خشک ، انبار و نگهداری نشده باشد. از مصرف این نوع گیاهان به هیچ وجه درمانی مطلوب حاصل نخواهد شد. از طرف دیگر می بایستی به دستور تهیه دارو که در نسخه ذکر شده کاملا دقت کرد(دم کرده و جوشانده بیرگون خیسانده) زیرا این روش های تهیه با توجه به مواد موثر موجود در گیاه ، که باید از گیاه خارج شده و پس از مصرف اثر درمانی خود را ظاهر سازد در نظر گرفته شده است. بدین سبب توصیه میشود در صورتی که دستور تهیه دارو در دسترس نباشد به خصوص در مورد داروهایی که از برگ و گلهای گیاهان تعیین می گردد آن را به صورت دم کرده تهیه و استعمال نمایند.

بیشتر بدانید:

درمان بیماری اسهال با گیاه آس بری_طریقه مصرف+خواص و فواید

درمان بیماری صرع با آدونیس+فوایدوخواص_مواردمصرف

درمان ۱۰ بیماری با آفتابگردان+خواص و فواید_موارد مصرف

توجه:

تمام توصیه های دارویی ، گیاهی و پزشکی موجود در این سایت فقط جهت افزایش آگاهی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست.شما به هیچ عنوان مجاز به خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها و گیاهان درمانی نیستید

منبع:مجله علمی بیگموون

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن