آخرین مطالبگیاهان دارویی

خواص گیاه آب قاشق_مواردمصرف+فواید

خواص گیاه آب قاشق_مواردمصرف+فواید

آب قاشق

قسمت های دارویی گیاه آب قاشق:

کلیه اندامهای گیاه

ترکیبات شیمیایی گیاه آب قاشق:

گیاه دارای ساپونین های تری ترپنوئید، یک ماده سمی تند و تلخ به نام ولارین ، آلکالوئید هیدروکوتیلین ، اسانس روغن ، سیتوسترول ، تانن، مواد رزینی ، ویتامین c می‌باشد.

خواص دارویی گیاه آب قاشق:

مقوی ،  مشهی ، ضد روماتیسم، دیورتیک خفیف و ضد ورم می باشد. در هند از جوشانده قسمت های هوایی گیاهان به عنوان یک ماده کمکی برای درمان بیماری جذام و بیماریهای پوستی به ویژه اگزما استفاده می نمایند. از برگ آن به منظور تقویت حافظه ، رماتیسم ، خنازیر ، آسم و برونشیت ، قولنجهای شکمی ، تب و از برگهای تازه به منظور تقویت بدن در سالاد  استفاده می شود.

در کشورهای غربی به منظور تقویت عمومی ، درمان روماتیسم حاد و مزمن ، تشمع کبدی ، ناراحتی‌های گوارشی، اگزما و سهولت بخشیدن به جریان گردش خون به ویژه قسمت های تحتانی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اخیراً برای این گیاه اثر پایین آورنده قند خون قائل شده‌اند.

طرز استفاده از گیاه آب قاشق:

 پودر نیم ویا یک ونیم گرم در روز ، دم کرده به عنوان ضد رماتیسم دو بار در روز که بصورت کمپرس برای افزایش جریان خون در ماهیچه ها و تنتور برای تقویت حافظه ۳۰ قطره سه بار در روز داخل آب.

مضّرات گیاه آب قاشق:

مصرف زیاد برگ ایجاد مسمومیت می نماید.

گیاهان دارویی به گستره وسیعی از گیاهان  اطلاق می‌شود که در درمان بیماری و یا در پیشگیری از بروز آن مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بدانید:

طبقه بندی گیاهان دارویی+نحوه صحیح مصرف

درمان ۱۰ بیماری با آفتابگردان+خواص و فواید_موارد مصرف

درمان بیماری صرع با آدونیس+فوایدوخواص_مواردمصرف

۲۱خواص مفید گیاه آرتیشو+مواردمصرف_طرزاستفاده

خواص-و-فواید-گیاه-آب-قاشق
خواص-و-فواید-گیاه-آب-قاشق

در مورد تاریخچه گیاهان دارویی بیشتر بدانید

در رابطه ی گیاهان دارویی و بیماری ها می توان گفت: هر خاکی و هر آب و هوایی،  بستر انواعی از گیاهان دارویی است.  بنابراین همه چیز در همه جا نمی‌روید حکمت خلقت در این است که هرجا بیماری هست،  قطعاً نوع گیاه دارویی آن نیز یافت می‌شود.  از طرفی همه گیاهان دارویی در یک فصل خاص نمی رویند.  هنوز کسی رابطه بین شیوع بیماری در یک فصل یا یک زمان و وفور گیاهان دارویی آن فصل را جستجو نکرده است،  ولی می دانیم که بسیاری از بیماری ها در فصل خاص شیوع پیدا می‌کنند و بعضی از گیاهان دارویی شناخته شده و ناشناخته نیز در همان فصل به وفور یافت می شوند.  فلذا با تحقیق و تفحص در جهان می‌توان به این نتیجه رسید که حکمت و رحمت پروردگار موجب شده است تا انسان برای درمان دردهای خود به جستجو در طبیعت برای یافتن راهی مطمئن بپردازند که یکی از این راه‌ها درمان با گیاهان دارویی می باشد که خالق هستی در اختیار انسان ها قرار داده است در نتیجه این وظیفه انسان‌ها است که با بهره گیری صحیح از این نعمت بزرگ الهی به پیشگیری و درمان بیماری ها بپردازند. تا بلکه رابطه درمانی خود را با داروهای شیمیایی به مقدار زیادی قطع نموده و بسیاری از بیماریها را از طریق گیاهان دارویی درمان نمایند. 

 سابقه استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها و به دست آوردن سلامتی به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.  مصریان و رومیان و چینی ها از جمله جوامع انسانی پیشرو در مصرف گیاهان دارویی بوده اند که از خواص گیاهان اطلاع داشته و آن را مکتوب بوده است.

  همچنین در طب سنتی ایران که از قدیم الایام توجه به گیاهان دارویی بخش عمده ای از این طب را تشکیل می داده است گیاهان دارویی جایگاه خاصی دارند،  پس باید اطلاعات به روز و یافته های جدید در مورد گیاهان دارویی به نظر خوانندگان و دوستداران این رشته علمی رسانده شود تا بتوانند استفاده بهینه و مفید را به کار گیرند.  به همین جهت در اثر گردآوری موجود سعی بر این شده است تا با تحقیق و بررسی در انواع کتب گیاهان دارویی و سایت های موجود بتوانیم آخرین و جدیدترین اطلاعات موجود در این زمینه را به نظر خوانندگان محترم برسانیم.

توجه به این نکته خیلی مهم در این کتاب لازم است، که ذکر مورد استعمال دارو های گیاهی تنها بر اساس وظیفه اطلاع رسانی بوده و به هیچ عنوان به معنای تجهیز مورد درمانی ذکر شده نمیباشد و هدف شناساندن خواص درمانی و طریقه مصرف آن می‌باشد و توصیه می‌شود مصرف آنها با مشورت و تجویز پزشک انجام گردد.

توجه:

تمام توصیه های دارویی ، گیاهی و پزشکی موجود در این سایت فقط جهت افزایش آگاهی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست.شما به هیچ عنوان مجاز به خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها و گیاهان درمانی نیستید

منبع:مجله علمی بیگموون

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن