آخرین مطالبپزشکی

بانوان مبتلا به دیابت چگونه خود را برای حاملگی آماده کنند

بانوان مبتلا به دیابت چگونه خود را برای حاملگی آماده کنند

به منظور حصول اطمینان از نتیجه موفقیت آمیز حاملگی باید قبل از آن که حامله بشوید به اقداماتی مبادرت کنید.

باید توسط تیمی مرکب از شوهرتان ، پزشکی که در دیابت تخصص دارد ، متخصص مامایی در زمینه آموزش دیابت و یک نفر متخصص تغذیه تحت مراقبت قرار بگیرید. بایستی بتوانید در طول هفته با اعضای تیم مزبور براحتی تماس برقرار کنید.

بسیاری از خانم های دیابتی مایلند قبل از حاملگی اقدام به ملاقات با چنین تیمی بنمایند. بهتر است که متخصص زایمان یا پزشک خانواده و پزشک متخصص دیابت در جریان سه ماهه اول و دوم حاملگی هر دو تا چهار هفته یکبار و در سه ماه آخر حاملگی هر هفته یک بار شما را ببیند. در هر مراجعه آنان وضعیت رشد و تکامل داخل رحمی جنین شما را کنترل می نمایند. عوارض احتمالی همراه با حاملگی عبارتند از مسمومیت حاملگی (که مشخص میشود با افزایش فشار خون ،تورم بدن و مدفوع و دفع پروتئین در ادرار) ، تجمع مایع در کیسه ای که جنین را در بر می گیرد و عفونت دستگاه ادراری.

چنین عوارضی در خانم های حامله دیابتی بیشتر از مادران حامله غیردیابتی اتفاق می افتد. متخصص تغذیه برای شما برنامه غذایی ویژه ای را توصیه خواهد کرد ، که کلیه نیازهای اساسی غذایی شما و جنین را فراهم خواهد کرد.

باید معاینه دقیقی از شما به عمل آید در این معاینه باید وضعیت سلامت کلیه ها و چشم ها به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرد فشار خون شما نیز بایستی کنترل شود. توصیه میشود قبل از اقدام به حامله شدن  غلظت هموگلوبین گلیکوزیله در خون شما اندازه گیری شود . این آزمایش وضعیت کنترل قند خون شما را در۶ تا ۸ هفته گذشته نشان خواهد داد و در تعیین اینکه آیا وضعیت کنترل دیابت شما اجازه شروع حاملگی را می دهد یا نه روش مفیدی است در طول مدت حاملگی نیز بایستی هموگلوبین گلیکوزیله شما هر چند وقت یکبار اندازه گیری شود.

برای آگاهی از وضعیت قند خون خود در طول مدت حاملگی نیاز به وسیله ای برای کنترل قند خون خود دارید در جریان حاملگی لازم است قند خون شما به بهترین وجه ممکن کنترل شود و در صورت لزوم روزانه ۲ تا ۳ بار انسولین تزریق شود . چنانچه قبل از حاملگی قند خونتان را در منزل اندازه نمی گرفتید حالا که حامله شده اید اندازه‌گیری مرتب قند خون در منزل توسط خود شما کاملاً الزامی است.

قند خونتان را می توانید با قرار دادن قطره ای از خون نوک انگشت خود در روی نوار مخصوصی اندازه بگیرید در برخی از این نوارها تغییر رنگ حاصل با نمونه‌های موجود مقایسه می‌شود در حالیکه در نوار های دیگر غلظت گلوکز خون با عدد مشخص می شود. چنانچه قبل از حاملگی از قرص های پایین آورنده قند خون استفاده می‌کردید اینک که قصدحامله شدن دارید ، باید قرص ها را قطع و از انسولین برای کنترل قند خون تان استفاده کنید.

پزشکتان نحوه تبدیل قرص به انسولین را به  شما توضیح خواهند داد. هر اندازه که می توانید در مورد دیابت و حاملگی یاد بگیرید همکاری شوهرتان با شما برای کنترل بهتر قند خون تان اهمیت دارد ، زیرا با توجه به نیاز شما به مراقبت های جدی ، فرد دیگری که اطلاعاتی در این مورد دارد می‌تواند در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی به یاری شما بشتابد.

بیشتربدانید:

تاثیر دیابت بر روی کودک

آیا خانم مبتلا به دیابت می تواند حامله شود ؟

شانس ابتلای کودک به دیابت در مادر مبتلا به دیابت چقدر است

با بکارگیری اقدامات زیر از کاهش شدید قند خون جلوگیری کنید:

– غذا را اندک ولی در تعداد دفعات بیشتر میل کنید.

– شب قبل از رفتن به رختخواب اندکی غذا بخورید.

– همیشه با خود مقداری ماده قندی همراه داشته باشید.

-از ماه سوم حاملگی به بعد نیاز شما به انسولین احتمال افزایش خواهد یافت. زیرا هورمونهایی  توسط که توسط جفت وارد جریان خون می‌شوند از میزان اثر انسولین می‌کاهند. به همین دلیل است که به انسولین بیشتری نیاز خواهید داشت.

در این مرحله به احتمال زیاد مجبورید که برای کنترل بهتر قند خونتان روزانه دوبار یا بیشتر انسولین تزریق کنید. بدین ترتیب ممکن است مقدار انسولین تزریقی روزانه شما به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

در اواخر دوران حاملگی ممکن است انسولین مورد نیاز شما اندکی کاهش بیابد ولی برای هرگونه کاهش در مقدار انسولین روزانه باید  با نظر پزشک معالجتان عمل نمائید به منظور نگه داشتن قند خونتان در وضعیت مطلوب ، باید از برنامه منظمی که در آن رژیم غذایی ، ورزش و تزریقات مکرر انسولین معمولی ( کریستال )گنجانده شده تبعیت کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن