آخرین مطالبپزشکی

مطالعه کامل و دقیق در مورد انسولین ها

ببرسی کامل انواع انسولین ها

انسولین

داروهای مورد استفاده در مرض قند نوع ۱

وقتی شما به مرض قند نوع ۱ دچار هستید ، هیچ چاره ای به غیر از تزریق روزانه انسولین نخواهید داشت. همچنین بعضی از مبتلایان به مرض قند نوع ۲ که با رژیم غذایی و مصرف قرص های پایین آورنده قند خون، میزان قند خون آنها همچنان بالا می باشد، مجبورند که از تزریق روزانه انسولین برای کنترل قند خونشان استفاده نمایند.

چرا باید انسولین را تزریق کرد و آن را به صورت قرص نمی سازند ؟

تزریق انسولین تنها راه موثر برای رساندن این هورمون به گردش خون می باشد. خوردن انسولین باعث می شود که  قسمت عمده آن هضم شده و غیر فعال می گردد و در نتیجه نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. گرچه سایر روش های مصرف انسولین نیز امتحان شده اند، اما تمام آنها دارای مشکلاتی هستند ، بنابراین در حال حاضر تنها راه مصرف انسولین، تزریق آن می باشد.

چرا انسولین را زیر پوست تزریق میکنند ؟

در تئوری می توان انسولین را به داخل ورید یا عضله نیز تزریق نمود. با این حال در عمل ، تزریق انسولین چند بار در روز به داخل ورید بسیار مشکل می باشد و همچنین تزریق داخل عضلانی انسولین نیز بسیار دردناک می باشد از هر دوی این روش ها گاهی اوقات و در بعضی شرایط استفاده می شود مثلاً در هنگامی که شما به سختی بیمار هستید یا نمی توانید به طور منظم به خاطر عمل جراحی که داشته اید غذا بخورید.

انواع انسولین چه هستند ؟

تفاوت عمده انواع انسولین، در نحوه سرعت اثر آنها می باشد، بنابراین می توان انسولینها را به انواع کوتاه اثر ، با اثر متوسط و طولانی اثر تقسیم نمود. انسولین های کوتاه اثر ، شفاف و بی رنگ هستند و مهمترین انسولین کوتاه اثر انسولین کریستال یا رگیولار (Regular) می باشد و در روی برچسب آن حرف بزرگ R  به چشم می‌خورد. در حالیکه انواع با اثر متوسط و طولانی اثر به علت وجود مواد افزودنی که باعث کند شدن جذب آنها می شود، به رنگ کدر می باشند. اثر این نوع انسولین با تاخیر ظاهر شده و برای مدت زمان نسبتاً طولانی تری ادامه می یابد. دو نوع انسولین متوسط الاثر عبارتند از : انسولین(ان-پی-اچ) و انسولین لنت(Lente) اثر انسولین کوتاه اثر در حدود نیم ساعت (۳۰ دقیقه ) پس از تزریق آن شروع می گردد. حداکثر اثر آن تقریباً دو ساعت بعد از تزریق بوده و تا چهار ساعت دوام می‌یابد. طول مدت اثر این انسولین در بدن شما درحدود هشت ساعت است.

می‌توان انسولین های کوتاه اثر و با اثر متوسط را با هم در یک سرنگ مخلوط کرد، اما باید مراقب باشید که انسولین شفاف با انسولین کدر آلوده نکنید. برای این منظور، همیشه ابتدا انسولین کوتاه اثر را با سرنگ بکشید و سپس سرنگ را به داخل انسولین متوسط الاثر فرو نمایید.

هر سه نوع انسولین را می توان از منابع حیوانی( خوک و گاز) و یا با استفاده از مهندسی ژنتیک از هورمون انسولین انسان به دست آورد. انسولین هایی که اصطلاحاً به آن ها انسولین انسانی گفته می شود در واقع منشاء حیوانی دارند اما در آنها تغییراتی داده می‌شود که شبیه انسولین انسان شوند. انسولین انسانی بیشتر از انسولین حیوانی تجویز شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

چند نکته مهم در رابطه با مخلوط کردن انسولین ها

هنگامی که پزشک معالج شما تزریق مخلوطی از انسولین ها را توصیه میکند نوع و مقدار هر یک را مشخص خواهد کرد. نکته مهم این است که شما می توانید تنها انواعی از انسولین ها را با هم مخلوط کنید و نه تمامی انسان‌ها را.

انواعی از انسولین ها را که می توانید مخلوط کنید عبارتند از:

– انسولین کریستال و انسولین ان پی اچ ( کوتاه الاثر+ متوسط الاثر)

– انسولین کریستال و انسولین لنت( کوتاه  الاثر+ متوسط الاثر)

– انسولین کریستال و اولترالنت( کوتاه الاثر+طویل  الاثر)

همیشه به رنگ و ظاهر انسولین خود توجه کنید.

کنترل ظاهر و رنگ انسولین قبل از هر تزریق ضروری است.

انسولین ان پی اچ، لنت و اولترالنت بعد از تکان دادن شیشه محتوی آنها رنگ دودی( غبار آلود) یا شیری دارند. به منظور اطمینان از به هم خوردن کامل ، شیشه حاوی انسولین های فوق را قبل از هر استفاده به آرامی تکان دهید. بعد از اینکه شیشه محتوی انسولین های ان پی اچ، لنت واولترالنت را به دقت هم زدید توجه کنید که رنگ آنها دودی یا شیری باشد.

در موارد زیر استفاده از انسولین های فوق الذکر خودداری کنید:

– اگر بعد از به هم زدن کامل محلول انسولین ماده سفیدی در ته شیشه باقی بماند و مایع بالای آن شفاف باشد.

-چنانچه بعد از تکان دادن شیشه محتوی انسولین توده های شناور( ذرات شناور) در متن آن پدیدار گردد.

-اگر پس از به هم زدن محلول انسولین ذرات متراکم چسبیده به ته یا جدار شیشه در آن نمایان شود.

– توجه نمایید که انسولین کریستال شفاف و بی رنگ است در صورت پیدایش هرگونه تغییر رنگ در آن نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

چگونه از انسولین ها نگهداری کنیم ؟

برای اطمینان از سلامت انسولین به نکات زیر توجه کنید:

  1. در هنگام خرید انسولین به تاریخ مصرف آن دقت نمایید و از خرید انسولین با تاریخ مصرف گذشته جداً خودداری کنید.

  2. پس از باز کردن درپوش فلزی انسولین حداکثر تا ۲۸ روز قابل استفاده می باشد و پس از این مدت حتی اگر انسولین شما باقی مانده بود آن را دور اندازید و انسولین جدید استفاده کنید.

  3. در مورد انسولین ان.پی.اچ  بهترین محل برای نگهداری درب یخچال است.

  4. انسولین گلارژین را تا زمانی که در قلم مخصوص قرار نگرفته در یخچال نگهداری کنید اما پس از قرار گرفتن در قلم از نگهداری آن در یخچال خودداری کنید.

عوارض بیماری دیابت چیست ؟

مهمترین عوارض دیابت کاهش شدید یا افزایش شدید قند خون است.

بیشتر بخوانید:

عوارض خطرناک بیماری دیابت

معرفی ماده های غذایی مفید و مضر برای افراد مبتلا به دیابت

عوارض مخرب ناشی از دیابت

آیا انسولین انسانی بهتر از انسولین حیوانی است ؟

دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان

بررسی-کامل-انواع-انسولین
بررسی-کامل-انواع-انسولین

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن